Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko pozitívne hodnotí, že USA zrušili rozhodnutie obnoviť sankcie proti Iránu

Rusko pozitívne hodnotí, že USA zrušili rozhodnutie obnoviť sankcie proti Iránu

Teherán. (Foto: archív)

Ako vyhlásil hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov, Ruská federácia pozitívne hodnotí rozhodnutie Spojených štátov amerických zrušiť nariadenie bývalého prezidenta Donalda Trumpa o obnovení sankcií OSN proti Iránu.

Ako však komentovali niektoré svetové médiá, tento krok je predovšetkým symbolický a nemá nijaký účinok na jestvujúce sankcie, ktoré USA doteraz na Irán uvalili. “V tejto súvislosti je potrebné vykonať i ďalšie kroky, pričom najdôležitejší z nich je návrat k jadrovej dohode z roku 2015 s názvom Spoločný komplexný akčný plán,” doplnil Peskov.

Veľvyslanec USA pri OSN Richard Mills Bezpečnostnej rade OSN písomne v mene prezidenta Joea Bidena oznámil, že Spojené štáty sťahujú tri listy, ktorými Trumpova vláda v septembri 2020 opätovne zaviedla sankcie proti Teheránu.

Trinásť z pätnástich členov Bezpečnostnej rady však už na jeseň minulého roka uviedlo, že takýto krok je zo strany Washingtonu neplatný. Spojené štáty sa odvolávali na mechanizmus vyplývajúci z jadrovej dohody s Iránom z roku 2015.

Američania však od nej v roku 2018 jednostranne odstúpili a na Irán opätovne uvalili sériu sankcií. Teherán na to následne reagoval niekoľkonásobným porušením jadrovej dohody. Americké ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že USA by prijali pozvanie od EÚ na účasť na stretnutí s ďalšími signatármi dohody.

Vláda nového prezidenta Bidena vyjadrila ochotu opäť k tejto zmluve pristúpiť, podmieňuje to však tým, aby Teherán najprv začal plniť svoje záväzky. Islamská republika trvá na tom, že prvý krok musí urobiť Washington – zrušiť sankcie.