Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko úspešne otestovalo balistickú raketu Bulava

Rusko úspešne otestovalo balistickú raketu Bulava

Foto: archív

Ruská federácia oznámila, že úspešne otestovalo medzikontinentálnu balistickú raketu Bulava, ktorá je schopná niesť jadrové hlavice. Strelu odpálila jadrová ponorka Cár Alexander III. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že strela bola odpálená z bližšie nešpecifikovaného miesta v Bielom mori pri severozápadnom pobreží Ruska.

Cieľ sa nachádzal v okolí niekoľko tisíc kilometrov vzdialeného polostrova Kamčatka na východe a strela ho zasiahla v stanovenom čase. Ministerstvo však neuviedlo, kedy sa test uskutočnil. Bulava má dĺžku 12 metrov a dokáže zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti viac než 8000 kilometrov.

Rusko pred pár dňami odstúpilo od ratifikácie medzinárodnej Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). Spojené štáty tento krok kritizovali. CTBT prijatá v roku 1996 Valným zhromaždením OSN zakazuje všetky jadrové výbuchy vrátane skúšok jadrových zbraní. Do platnosti však nevstúpila, keďže ju neratifikovalo osem krajín vrátane USA, Indie a Číny.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken požiadal Rusko o záväzok, že nebude vykonávať jadrové testy. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Moskva bude dodržiavať moratórium na vykonávanie jadrových testov aj po odstúpení od CTBT.