Úvod ZO ZAHRANIČIA Voličská podpora Bidena v kľúčových amerických štátoch je výrazne nižšia ako Trumpa

Voličská podpora Bidena v kľúčových amerických štátoch je výrazne nižšia ako Trumpa

Donald Trump a Joe Biden. (Fotomontáž: archív)

Rok pred prezidentskými voľbami v USA má súčasný prezident Joe Biden vo viacerých kľúčových štátoch výrazne nižšiu podporu než jeho predchodca a pravdepodobný vyzývateľ Donald Trump. Ukazujú to výsledky nového prieskumu.

V piatich štátoch USA, ktoré mu vo voľbách v roku 2020 pomohli poraziť Trumpa, zaostáva o štyri až desať percent, vyplýva z prieskumu denníka The New York Times a univerzity Sienna College.

Viac ako 70 percent respondentov v závere októbra a začiatkom novembra uviedlo, že 80-ročný Biden je príliš starý na to, aby bol prezidentom. Sedemdesiatsedemročného Trumpa považuje za príliš starého len 19 percent opýtaných.

Respondenti hodnotili Trumpa lepšie v oblastiach ekonomiky, imigrácie a vojny medzi Izraelom a Palestínou, Bidena zasa v otázke demokracie. Viac voličov by hlasovalo za Trumpa v štátoch Nevada, Georgia, Arizona, Michigan a Pensylvánia, zatiaľ čo Biden viedol o dve percentá v štáte Wisconsin.

Trumpa podľa prieskumu preferuje väčšina žien, pričom Bidenov náskok medzi voličmi mladšími ako 30 rokov sa napriek ich silnej podpore tohto demokratického politika v posledných voľbách zmenšil na jediný percentuálny bod. Bidenov volebný tím v reakcii na prieskum uviedol, že predpovede rok pred voľbami „zvyknú o rok neskôr vyzerať trocha inak“.