Z politizácie očkovania obvinilo vo štvrtok predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Layenovú Stále zastúpenie Ruskej federácie pri EÚ. Veľvyslanectvo reagovalo na jej vyhlásenie, že o vakcínu Sputnik V nemajú záujem ani samotní Rusi.
Vyjadrenia von der Leyenovej v súvislosti so záujmom niektorých členských krajín EÚ o vakcínu Sputnik V sú podľa ruského veľvyslanectva buď snahou o politizáciu očkovania, alebo naznačujú, že predsedníčka eurokomisie nemá o situácii dostatok informácií.
Šéfka eurokomisie počas prezentácie programu HERA incubator poprela tvrdenia, že výrobca ruskej vakcíny požiadal o povolenie Európsku liekovú agentúru (EMA). Agentúra EMA vydala podobné vyhlásenie ešte 10. februára. „Čudujeme sa, prečo je Rusko ochotné distribuovať milióny vakcín do zahraničia, keď stále výrazne nepokročilo v očkovaní vlastného obyvateľstva,“ uviedla šéfka komisie.
Ruské veľvyslanectvo trvá na tom, že rozhodnutie dodávať vakcínu Sputnik V do ďalších krajín nemá nijakú súvislosť s jej dostupnosťou v Rusku. Výrobca vakcíny zároveň tvrdí, že látka je kvalitou porovnateľná so západnými a usiluje sa o jej registráciu v EÚ.
Von der Leyenová pripomenula, že na schválenie vakcíny zo strany EMA bude musieť ruský výrobca povoliť vstup európskym inšpektorom do svojich výrobných laboratórií. Recenzovaná štúdia v medicínskom časopise Lancet začiatkom februára zistila, že účinnosť vakcíny Sputnik je viac než 91-percentná.