Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko vyslalo do Čierneho mora na manévre pätnásť vojnových lodí

Rusko vyslalo do Čierneho mora na manévre pätnásť vojnových lodí

Foto: archív

Rusko vyslalo na manévre do Čierneho mora pätnásť vojnových lodí. Ruské námorníctvo oznámilo, že lode preplávali cez Kerčský prieliv. Ako dlho bude vojenské cvičenie lodí trvať nie je známe.

Spojené štáty plánovali do Čierneho mora vyslať dve vojnové lode, pred pár dňami sa však tohto zámeru vzdali. Stalo sa tak po námietkach zo strany Ruska, uviedli zdroje z tureckej diplomacie.

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že pre plánované vojenské cvičenia uzatvorí na šesť mesiacov vybrané oblasti Čierneho mora v okolí Krymského polostrova. Zatvorenie však zatiaľ neovplyvnilo námornú dopravu cez Kerčský prieliv.

Rusko začalo nedávno zhromažďovať veľké počty vojakov pri svojich hraniciach s Ukrajinou a aj na Krymskom polostrove, ktorý Moskva v roku 2014 po referende opätovne pričlenila k svojmu územiu. Moskva zároveň usporiadala námorné vojenské cvičenia v Čiernom mori.

Ruskú federáciu medzitým kritizovala Európska únia, NATO i Ukrajina za údajnú eskaláciu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou. Jeden z popredných predstaviteľov ukrajinskej Operácie spoločných síl v Donbase Serhij Najev však naznačil, že neočakáva, že by mohlo prísť k novej vojne.

„Nevidíme tam nijaké prípravy na útok,“ povedal pre ukrajinskú televíziu. Dodal, že pri hraniciach boli zriadené poľné nemocnice, pričom všetci ruskí vojaci sú v táboroch či na strelniciach.