Úvod Z DOMOVA Sulík: Matoviča môže riešiť len premiér, má v tom podporu SaS

Sulík: Matoviča môže riešiť len premiér, má v tom podporu SaS

Richard Sulík. (Foto: archív)

Konanie ministra financií Igora Matoviča môže riešiť len predseda vlády Eduard Heger, ktorý môže rátať s podporu SaS. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal vicepremiér a predseda SaS Richard Sulík.

Podľa expremiéra a lídra mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho je jediným riešením odvolanie Matoviča z funkcie. Sulík zároveň avizoval, že od ďalšieho pondelka 26. apríla by sa mohli otvoriť terasy.

To, že Matovič nevzal do Budapešti diplomata, je podľa Sulíka hanba pre krajinu, nemalo sa to stať. Dodal, že Matovič je problémom premiéra, keďže je jeho nadriadený. Je presvedčený, že Heger bude konať, no nechcel povedať, ako by mal Heger Matoviča „riešiť“.

Pellegrini vidí jediné riešenie v odvolaní Matoviča z funkcie ministra financií. Ak sa tak nestane, Hlas-SD bude iniciovať schôdzu s návrhom na jeho odvolanie. Sulík zároveň súhlasí, že by bolo lepšie, keby sa Matovič venoval svojej agende a nie „dookola“ Sputniku. Vidí v tom však snahu dotiahnuť do konca to, čo začal robiť. Verí, že Matovič sa bude venovať odškodňovaciemu zákonu.

Podľa Sulíka je Heger autonómnym predsedom vlády, treba mu dať čas sa „zapracovať“. To, či by mal byť Matovič súčasťou kabinetu, je podľa Sulíka vecou OĽaNO. „Keby mne niekto išiel rozprávať do toho, koho bude SaS nominovať, bol by som zásadne proti,“ povedal.

Šéf SaS si myslí, že treba urobiť všetko pre to, aby sa dalo ruskou vakcínou Sputnik V na Slovensku očkovať. Očakáva, že nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský rozhodne najlepšie, ako sa bude dať.

Ak Slovensko niekoľko týždňov nezaplatilo za vakcíny, je podľa Pellegriniho pochopiteľné, ak si ruská firma nárokuje ich vrátenie. V krajine vidí „honbu“ za tým, kto zlegalizuje Sputnik V.

Záver Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), že vakcíny v 40 krajinách spája len názov, vníma Sulík skôr ako politické vyjadrenie, ktoré možno nemuselo byť. „Ale hádam pre jednu vetu nebudeme z toho robiť štátnu aféru,“ vyhlásil.

ŠÚKL podľa Sulíkových informácií postupoval tak, ako mal. Zmluva o dodávkach vakcíny Sputnik V by sa mala podľa neho odtajniť. „Ak by prišlo k nejakému hlasovaniu vo vláde alebo v NR SR, či už ministri, alebo poslanci za SaS budú hlasovať za zverejnenie zmluvy, ako aj celej príslušnej korešpondencie,“ povedal.

Ministri nominovaní SaS na zasadnutí vlády nehlasovali za uznesenie o uvoľňovaní opatrení, pretože v ňom zostala povinnosť testovania. Sulík zároveň navrhoval, aby bol zákaz vychádzania až od 21:00 h, no podľa svojich slov nenašiel podporu. Pellegrini dodal, že opatrenia by sa mali oznamovať vo väčšom predstihu.