Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko zakázalo vstup 963 Američanom vrátane prezidenta Bidena. Stopku dostalo aj 154...

Rusko zakázalo vstup 963 Američanom vrátane prezidenta Bidena. Stopku dostalo aj 154 členov britskej Snemovne lordov

Foto: archív

Rusko zakázalo vstup na svoje územie viac ako 900 Američanom vrátane prezidenta Joea Bidena, ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena či riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby CIA Williama Burnsa.

Zákaz cestovania celkovo 963 občanov USA do Ruska oznámili krátko po tom, ako americký prezident Biden podpísal zákon o poskytnutí vojenskej, ekonomickej a ďalšej pomoci Ukrajine za takmer 40 miliárd dolárov. Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že čierna listina je reakciou na sankcie a nepriateľské kroky Washingtonu proti Moskve.

Rezort diplomacie oznámil aj rozhodnutie Moskvy o zákaze vstupu do krajiny pre 154 členov britskej Snemovne lordov. Moskva spresnila, že rozhodnutie bolo prijaté v reakcii na marcové uvalenie sankcií britskou vládou na takmer všetkých členov Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu.

Na sankčnom zozname nie je miliardár ruského pôvodu Jevgenij Lebedev, ktorému vláda premiéra Borisa Johnsona v roku 2020 udelila šľachtický titul a ktorý je členom hornej komory britského parlamentu. Lebedev, ktorý okrem iného vlastní denníky The Independent a London Evening Standard, odsúdil vojenský zásah Ruska na Ukrajine.

Rusko už predtým zakázalo vstup do krajiny 287 poslancom Dolnej snemovne Spojeného kráľovstva. Na zozname sa podľa Kremľa ocitli tí zákonodarcovia, ktorí zohrali najaktívnejšiu úlohu pri príprave protiruských sankcií a “prispeli k rusofóbnej hystérii”.