Úvod ZO ZAHRANIČIA S politickou situáciou vo svojej krajine je nespokojných až 61 percent Čechov

S politickou situáciou vo svojej krajine je nespokojných až 61 percent Čechov

Foto: archív

So súčasnou politickou situáciou v Česku je spokojných len dvanásť percent občanov. Vyplýva to z prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky, ktoré je súčasťou Sociologického ústavu Akadémie vied Českej republiky. Najviac ľudí dôveruje miestnym zastupiteľstvám a starostom, najmenej Poslaneckej snemovni a vláde.

Nespokojných s politickou situáciou v krajine je až 61 percent opýtaných, pričom takmer 30 percent bolo „veľmi nespokojných“. V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom sa situácia výrazne nezmenila. Podľa výskumníkov ide o zreteľne horší výsledok, aký býval v rokoch 2014 až 2020.

Väčšiu nespokojnosť vyjadrovali podľa prieskumu dôchodcovia, voliči hnutí ANO a SPD či strany KSČM a tí, čo nedôverujú ústavným inštitúciám. Práve dôvera v inštitúcie bola ďalšou časťou tohto prieskumu. Najlepšie skončili obecné zastupiteľstvá a starostovia – dôveruje im 66 percent opýtaných.

Najhorší výsledok dosiahla Poslanecká snemovňa, ktorej verí len 23 percent opýtaných. Vláde vyjadrilo dôveru 25 percent a až 72 percent jej naopak nedôveruje. Oveľa lepší výsledok dosiahol prezident: podľa prieskumu mu dôveruje 58 percent Čechov.

„Z podrobnejšej analýzy na základe straníckych preferencií vyplýva, že voliči vládnych strán výrazne viac dôverujú prezidentovi, vláde, Poslaneckej snemovni a Senátu,“ dodalo centrum. Voliči hnutia ANO sa k týmto inštitúciám stavajú naopak výrazne kritickejšie. Do prieskumu, ktorý sa uskutočnil od 28. júla do 25. septembra 2023, sa zapojilo 985 ľudí nad 15 rokov.