Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko: Izraelské nálety na Sýriu sú nebezpečným porušením medzinárodného práva

Rusko: Izraelské nálety na Sýriu sú nebezpečným porušením medzinárodného práva

Foto: archív

Rusko ostro kritizovalo útoky izraelského letectva na dve hlavné letiská v Sýrii s tým, že išlo o nebezpečné porušenie medzinárodného práva. „Tieto kroky izraelskej strany predstavujú flagrantné porušenie suverenity Sýrskej arabskej republiky a základných noriem medzinárodného práva,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Ako dodalo, „takéto vojenské akcie sú plné mimoriadne nebezpečných následkov, pretože by vzhľadom na vyhrotenie izraelsko-palestínskeho konfliktu mohli vyvolať ozbrojenú eskaláciu v celom regióne“. Takýto vývoj sa v nijakom prípade nesmie pripustiť, uviedol rezort ruskej diplomacie.

Nálety na pristávacie dráhy letiska v sýrskej metropole Damask a meste Aleppo zasiahli civilnú infraštruktúru . „Týmto boli vystavení reálnemu nebezpečenstvu úplne nevinní ľudia, ako aj bezpečnosť medzinárodnej leteckej dopravy,“ dodalo ministerstvo v Moskve. Izraelská armáda sa k tomu bezprostredne nevyjadrila. Sýrske médiá uviedli, že v dôsledku náletov bola prevádzka letísk pozastavená.

Po teroristickom útoku palestínskych militantov na územie Izraela z pásma Gazy boli rakety na izraelské pozície vystrelené aj zo Sýrie. Izrael už aj v minulosti bombardoval ciele v susednej Sýrii, aby zabránil rozšírenie vplyvu svojho úhlavného nepriateľa Iránu a s ním spriaznených milícií na území tejto občianskou vojnou sužovanej krajiny.