Úvod Politika Salvini: Francúzi majú mizerného prezidenta, zaslúžia si lepšieho

Salvini: Francúzi majú mizerného prezidenta, zaslúžia si lepšieho

Luigi Di Maio a Matteo Salvini. (Foto: archív)

Francúzsko nemá podľa talianskeho vicepremiéra a ministra vnútra Mattea Salviniho záujem na tom, aby sa v násilím spustošenej Líbyi upokojila situácia. Salvini takto pokračoval v slovnej prestrelke s Parížom, ktorú už cez víkend odštartoval ďalší podpredseda talianskej vlády a líder líder strany Hnutie piatich hviezd Luigi Di Maio.

Ten obvinil Paríž z pokračujúcej kolonizácie Afriky, ktorá podľa neho spôsobuje masovú migráciu do Európy. Di Maio tiež povedal, že „EÚ by mala sankcionovať Francúzsko a všetky krajiny ako Francúzsko, ktoré ožobračujú Afriku a spôsobujú, že všetci títo ľudia odchádzajú, pretože Afričania by mali byť v Afrike, a nie v južnej časti Stredomoria“. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí si pre tieto výroky predvolalo taliansku veľvyslankyňu v Paríži Teresu Castaldovú.

„V Líbyi nemá Francúzsko nijaký záujem na tom, aby sa situácia stabilizovala, zrejme pre svoje ropné záujmy, ktoré sú v protiklade s talianskymi,“ uviedol Salvini pre televíziu Canale 5. Francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona nazval „mizerným prezidentom“. Francúzi si podľa neho zaslúžia lepšiu vládu.

Salvini v televízii Canale 5 uviedol, že Francúzsko sa „evidentne“ radí medzi krajiny, ktoré „nie sú v Afrike preto, aby podporovali jej rozvoj, ale aby brali bohatstvo národom tohto kontinentu“. V Líbyi podľa neho nemá Francúzsko nijaký záujem situáciu stabilizovať. „Najskôr preto, že má záujem o ropu, čo je v rozpore s talianskymi záujmami,“ dodal.

Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Keď potom záznam televízneho interview zdieľal na sociálnej sieti, napísal k nemu nasledujúce: „Vo Francúzsku majú mizernú vládu a mizerného prezidenta republiky. Francúzsky ľud si zaslúži lepšie a v európskych voľbách 26. mája môže vyslať jasný odkaz.“

Salvini a Di Maio francúzsku vládu kritizujú pravidelne a prezidenta Macrona obviňujú z neochoty pomáhať pri zvládaní veľkého počtu migrantov, ktorí v posledných rokoch prichádzajú do Európy cez Stredozemné more. Obaja politici tiež v decembri vyjadrili podporu protestnému hnutiu takzvaných žltých viest, ktorého členovia sa od polovice novembra búria proti politike francúzskej vlády.