Úvod ZO ZAHRANIČIA Scholz: Nemecko je pripravené na odstavenie plynu z Ruska. Landsberg: Krajine hrozí...

Scholz: Nemecko je pripravené na odstavenie plynu z Ruska. Landsberg: Krajine hrozí bezprecedentná kríza

Foto: archív

Nemecko a Európa sú pripravení na to, ako čeliť výpadkom v prípade, ak Rusko úplne zastaví dodávky plynu, tvrdí nemecký kancelár Olaf Scholz. “Očakávame, že Rusko zrejme zastaví väčšinu dodávok plynu“, uviedol podľa agentúry Bloomberg Scholz. Dodal, že Nemecko na pobreží na severe krajiny pristavilo terminály, umožňujúce dovážať skvapalnený plyn.

Opäť využívame produkčné kapacity uhoľných elektrární. Na začiatku budúceho roka budeme mať možnosť využiť zostávajúce jadrové elektrárne na juhu Nemecka, ak to bude potrebné,“ povedal  Scholz.

Scholzovo tvrdenie, že Nemecko je pripravené na zastavenie ruského plynu, však spochybnilo Nemecké združenie miest a obcí (DStGB), rovnako ako Inštitút pre výskum ekonomiky DIW.

Podľa šéfa DStGB Gerda Landsberga Nemecku hrozí bezprecedentná energetická kríza a riziko výpadkov elektriny. Napríklad hekerský útok alebo preťaženie elektrickej siete môžu spôsobiť rozsiahle výpadky.

Landsberg ďalej v rozhovore pre Welt am Sonntag dodal, že preťaženie môže spôsobiť napríklad to, že si veľa domácností zapne elektrické kúrenie. Nemecko podľa neho priznalo, že situácia je vážna, ale zatiaľ neurobilo dosť na jej riešenie.

Podľa šéfa DIW Marcela Fratzschera čaká najväčšiu európsku ekonomiku dlhý pokles. „Recesia je neodvratná, už sme v nej,“ povedal pre mediálnu skupinu RedaktionsNetzwerk Deutschland.

Ekonomika sa podľa neho nebude rýchlo zotavovať a v roku 2023 klesne. „Rok 2024 takisto nebude dobrým rokom.“ Fratzscher takisto prognózuje, že „množstvo firiem skrachuje“, vláda ich totiž nemôže zachrániť všetky.