Úvod Z DOMOVA Šeliga požiadal Čaputovú, aby iniciovala disciplinárne konanie proti Žilinkovi. Ten to označil...

Šeliga požiadal Čaputovú, aby iniciovala disciplinárne konanie proti Žilinkovi. Ten to označil za predvolebnú kampaň

Juraj Šeliga. (Foto: archív)

Bývalý poslanec NR SR strany Za ľudí, v súčasnosti nezaradený člen zákonodarného zboru a  predsedníctva mimoparlamentnej strany Demokrati Juraj Šeliga podal druhý podnet prezidentke Zuzane Čaputovej, aby iniciovala disciplinárne konanie proti generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi.

Argumentuje využívaním paragrafu 363 Trestného poriadku a závermi Ústavného súdu SR. Žilinka to považuje za štvavú kampaň. Šeliga tvrdí, že podľa ÚS Žilinka 26-krát porušil zákon tým, že on a Generálna prokuratúra SR rozhodovali podľa paragrafu 363 ešte predtým, ako bolo vznesené obvinenie voči akejkoľvek osobe.

Od disciplinárneho konania očakáva i nastavenie mantinelov využívania paragrafu generálnym prokurátorom. Poukázal aj na ďalšie možnosti disciplinárnych postihov proti šéfovi prokuratúry.

Žilinka na sociálnej sieti označil vyjadrenia za nekompetentné útoky, subjektívne politické tvrdenia, klamstvá a účelový výklad nálezu ÚS. Nechce sa preto nechať zatiahnuť do volebnej kampane jednej z politických strán. Deklaroval, že to neovplyvní jeho konzistentný prístup k ochrane zákonnosti.

Prezidentka ešte koncom júna uviedla, že v odôvodnení rozhodnutia ÚS SR v súvislosti s paragrafom 363 Trestného poriadku sú aj vety, ktoré môžu byť podkladom pre podanie disciplinárneho podnetu. Nevylúčila, že podnet podá. Podľa vlastných slov to ešte bude zvažovať.