Úvod ZO ZAHRANIČIA Severná Kórea čelí akútnemu nedostatku potravín

Severná Kórea čelí akútnemu nedostatku potravín

Severokórejský vodca Kim Čong-un. (Foto: archív)

Severokórejský vodca Kim Čong-un otvoril kľúčové zasadnutie Kórejskej robotníckej strany, ktoré má za cieľ diskutovať o spôsoboch riešenia súčasnej medzinárodnej situácie, o akútnom nedostatku potravín v KĽDR, o protipandemickom úsilí a ďalších ekonomických problémoch.

Viacdňové plenárne zasadnutie ústredného výboru strany bolo zvolané, aby boli prijaté opatrenia vedúce k zlepšeniu ekonomiky a života obyvateľov krajiny. Kim vo svojom príhovore konštatoval, že najmä v súčasnosti je potravinová situácia ľudí napätá, keďže poľnohospodársky sektor nesplnil plán výroby obilia v dôsledku škôd spôsobených tajfúnom v minulom roku.

Kim zdôraznil, že plenárne zasadnutie by malo prijať opatrenie na vyriešenie tohto problému. Bodom programu rokovania bola aj analýza súčasnej medzinárodnej situácie a „zodpovedajúceho smerovania našej strany“. V dokumente sa však nehovorí o Spojených štátoch a Južnej Kórei.

Plenárne zasadnutie, tretie svojho druhu v tomto roku, priťahuje veľkú pozornosť, pretože KĽDR by mohla odhaliť svoje politické smerovanie po tom, ako Washington dokončil revíziu severokórejskej politiky, napísal Jonhap.

Dodal, že juhokórejský prezident Mun Če-in sa nedávno vo Washingtone stretol s prezidentom USA Joeom Bidenom, pričom sa zhodli, že „najnaliehavejšia spoločná úloha“, ktorá obe krajiny čaká, je dosiahnutie úplného jadrového odzbrojenia a trvalého mieru na Kórejskom polostrove.

KĽDR deklaruje, že na jej území sa nevyskytuje koronavírus nového typu, ale od začiatku pandémie presadzoval prísne hraničné kontroly a ďalšie protipandemické opatrenia, aby zabránil prepuknutiu choroby na svojom území. Najmä prísne kontroly na hraniciach sa však premietli do severokórejskej ekonomiky, keďže sa obmedzil obchod KĽDR s Čínou.