Úvod ZO ZAHRANIČIA Severná Kórea odmietla rokovať s Japonskom

Severná Kórea odmietla rokovať s Japonskom

Foto: archív

Severná Kórea odmietne „akýkoľvek kontakt alebo rokovania“ s Japonskom, vyhlásila Kim Jo-čong, sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una. Len deň predtým informovala, že japonský premiér Fumio Kišida požiadal o stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Kim Jo-čong doplnila, že japonský premiér Kišida sa chce s Kimom stretnúť čo najskôr.

Ako pokračovala, akékoľvek zlepšenie bilaterálnych vzťahov závisí od Japonska. O deň neskôr však už Kim Jo-čong odmietla akýkoľvek kontakt s Japonskom. Rozhodnutie odôvodnila tým, že Tokio nemá dostatok odvahy na „nové“ severokórejsko-japonské vzťahy, a to aj v súvislosti so svojím jeho postojom k otázke únosov Japoncov a severokórejského vojenského programu.

„Naša vláda opäť jasne pochopila postoj Japonska a záverom je, že odmietneme akýkoľvek kontakt alebo rokovania s japonskou stranou,“ uviedla Kim Jo-čong vo vyhlásení, ktoré zverejnila spravodajská agentúra KCNA. „Stretnutie na najvyššej úrovni medzi Severnou Kóreou a Japonskom nás nezaujíma,“ dodala.

Rokovania s KĽDR označil Kišida za dôležité, aby bolo možné vyriešiť všetky otázky vrátane únosov, ku ktorým prišlo v 70. a 80. rokoch 20. storočia. K únosu 13 Japoncov sa Severná Kórea priznala v roku 2002.

Minulý rok japonský premiér vyjadril ochotu stretnúť sa s vodcom KĽDR „bez akýchkoľvek podmienok“. Kim Jo-čong už pred časom varovala, že ak by Japonsko zostalo „zaujaté otázkou únosov, ktorá nemá ďalšie riešenie“, Kišidove nádeje na zlepšenie vzťahov sa nenaplnia.