Nový pakt EÚ o migrácii a azyle nie je dlhodobo udržateľným riešením, zhodli sa na stretnutí v Ľubľane šéfovia diplomacie neformálnej regionálnej skupiny Central 5 (C5). Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, podľa ktorého nelegálna migrácia stále patrí k najväčším výzvam pre úniu.
Blanár povedal, že obmedzenia na hraniciach prijaté v reakcii na migračné vlny zasiahli do jednej z najoceňovanejších výhod pre obyvateľov EÚ, ktorou je sloboda pohybu v rámci schengenského priestoru.
V súvislosti s reformou rozhodovacích mechanizmov únie je podľa ministra pre Slovensko kľúčové zachovať zásadu jednomyseľnosti. „Výsledkom reformy nemôže byť oslabenie rozhodovania menších krajín zrušením práva veta,“ povedal Blanár s tým, že SR v tejto oblasti podporuje avizovaný program maďarského predsedníctva v Rade EÚ v druhom polroku 2024.
K hlavným témam diskusií v slovinskej metropole patrilo aj rozširovanie EÚ. Blanár zdôraznil, že SR dlhodobo podporuje proces rozširovania únie o východné i balkánske krajiny, pričom presadzuje vyvážený prístup a rovnaké podmienky pre všetky kandidátske štáty.
Poukázal na potrebu pripraviť sa na vplyvy integrácie budúcich členov, okrem iného pri rozpočte či vnútorných rozhodovacích procesoch. Slovensko podľa neho podporuje napredovanie Ukrajiny v integračnom procese.
„Podporujeme Ukrajinu ako demokratickú, suverénnu krajinu v jej medzinárodne uznaných hraniciach. Nebudeme dodávať vojenskú pomoc na vládnej úrovni, no naďalej pomáhame humanitárne a tiež v oblasti odmínovania, kde máme silnú expertízu.
Slovensko je preto členom Odmínovacej koalície v rámci Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny, tzv. ramsteinského formátu,“ uviedol minister. C5 združuje Česko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Rakúsko.
Zoskupenie známe aj ako Stredoeurópska päťka vzniklo v roku 2020 z rakúskej iniciatívy, rokovania prebiehajú na úrovni ministrov zahraničných vecí. Blanár v Ľubľane potvrdil, že najbližšie rokovanie bude hostiť Slovenská republika.