Úvod ZO ZAHRANIČIA Si Ťin-pching: Čína a Rusko by sa mali postaviť proti zasahovaniu do...

Si Ťin-pching: Čína a Rusko by sa mali postaviť proti zasahovaniu do ich vnútorných záležitostí

Vladimir Putin a Si Ťin-pching. (Foto: archív)

Čína a Rusko by sa mali rezolútne postaviť proti zasahovaniu vonkajších síl do ich vnútorných záležitostí, povedal čínsky prezident Si Ťin-pching svojmu ruskému náprotivku Vladimirovi Putinovi počas spoločného telefonátu. Čínsky líder Putinovi povedal, že „by mali úzko strategicky spolupracovať, brániť suverenitu, bezpečnosť a rozvoj záujmov“ svojich krajín.

Kremeľ vo vyhlásení po telefonáte uviedol, že Putin Si Ťin-pchingovi povedal, že vzťahy Číny a Ruska sú na bezprecedentne najvyššej úrovni. Lídri spolu telefonovali pri príležitosti lunárneho nového roka. Si Ťin-pching podľa čínskych médií povedal, že Čína a Rusko spoločne „prečkali mnohé búrky“ a že čínsko-ruské vzťahy čakajú nové príležitosti na rozvoj.

Čína a Rusko sú vernými spojencami a svoje vzťahy posilnili aj v čase, keď Moskvu mnoho krajín kritizuje pre vojnu na Ukrajinu. Peking tiež čelí medzinárodnej kritike spojencov Ukrajiny za jeho postoj k vojne. Čína však trvá na tom, že k invázii má neutrálny postoj.

Peking kritizujú najmä Spojené štáty aj pre iné záležitosti vrátane neoblomného postoja k Taiwanu, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia. „V rámci diskusie o situácii v ázijsko-pacifickom regióne ruský prezident potvrdil svoju základnú pozíciu v otázke Taiwanu, ktorá podporuje politiku jednej Číny“, uviedol Kremeľ vo svojom vyhlásení.