Úvod Z DOMOVA Slovensko odmieta migračný pakt EÚ, vyhlásil Šutaj Eštok

Slovensko odmieta migračný pakt EÚ, vyhlásil Šutaj Eštok

Foto: archív

Slovensko odmieta tzv. migračný pakt Európskej únie, pretože ani jedna z navrhovaných možností nie je prijateľná. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok to uviedol v reakcii na podporu dohody na sprísnenie azylových a migračných pravidiel v Bruseli. Očakáva schválenie reformy aj v ďalších orgánoch Európskej únie.

Treba sa podľa neho pripraviť na následky, ktoré to bude mať pre Slovensko. „My, Maďari a Poliaci sme hlasovali proti legislatívnym aktom, ktoré hovoria o tzv. solidarite. Žiaľ, boli sme prehlasovaní viacerými členskými štátmi. Schválili sa tri varianty a Slovensko ani s jedným z nich nesúhlasí,“ vyhlásil minister.

Šéf rezortu odmieta návrh na povinné prijatie 285 migrantov ročne, prípadne finančnú náhradu vo výške 5,7 milióna eur. Nesplnenie má byť sankcionované alebo inak kompenzované. Kritizuje úzky výber možností kompenzácie, privítal by napríklad formu humanitárnej pomoci či pomoci na mieste vzniku migrácie.

Nesúhlasí ani s alternatívou pomoci iným členským štátom, ktoré nestíhajú vybavovať azylové procesy. „Azylové konania sa presunú na pôdu Slovenska, čo de facto bude znamenať, že takýto migrant už nikdy zo Slovenska neodíde,“ skonštatoval.

V súvislosti s nelegálnou migráciou minister vyzdvihol účinnosť prijatých opatrení. Momentálne je podľa neho zaistených takmer 70 nelegálnych migrantov. Aktuálnu situáciu hodnotí ako pokojnú. Deklaroval, že v prípade potreby je možné promptne nasadiť bezpečnostné zložky.

K posilneniu spôsobilostí Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru má prispieť aj 25 nových crossoverov, ktoré v piatok šéf rezortu odovzdal. Služobné vozidlá v hodnote takmer 700.000 eur boli zakúpené v rámci rámcovej partnerskej dohody s agentúrou Frontex.

Stáli predstavitelia členských štátov EÚ podporili dohodu na sprísnenie azylových a migračných pravidiel, ku ktorej vlani dospeli vyjednávači inštitúcií EÚ. Dohodu zahŕňajúcu súbor návrhov právnych reforiem s cieľom znížiť nelegálnu migráciu do EÚ, musia ešte odobriť ministri členských krajín EÚ a europoslanci. Európsky parlament by ju mal prerokovať do konca apríla.