Úvod Zaujímavé Sieť luxusných podzemných bunkrov je určená pre solventných zákazníkov

Sieť luxusných podzemných bunkrov je určená pre solventných zákazníkov

Foto: archív

Nemálo ľudí verí, že nás zasiahne apokalypsa, či už v podobe ďalšej svetovej vojny alebo prírodnej katastrofy. O tom, že sa blíži súdny deň, je presvedčený aj kalifornský podnikateľ Robert Vicino.

Jeho firma Vivos buduje pre vybraných solventných zákazníkov sieť luxusných podzemných bunkrov, kam sa prípade ohrozenia budú môcť uchýliť. Presnú adresu útočiska však tají.

V propagačných materiáloch firmy sa uvádza, že Vivos je jediné združenie vlastníkov protileteckých krytov na svete. Kapacita tejto siete je šesťtisíc ľudí. Bunkre poskytnú spoľahlivý úkryt pred akoukoľvek pohromou na Zemi od záplav, zemetrasenia až po nukleárne výbuchy.

Vivos garantuje, že sa v nich dá absolútne sebestačne prežiť minimálne rok. Viac ako vojenský bunker totiž pripomínajú štvorhviezdičkový luxusný hotel, zásobovaný jedlom, hygienickými potrebami a pitnou vodou z hlbokej studne.

Foto: archív
Foto: archív

Objekt je vybavený filtračným systémom a geotermálnym kúrením aj chladením. Okrem obytných priestorov so spálňami, kúpeľňami, jedálňou a spoločenskými priestormi s televízorom sa nezabudlo ani na telocvičňu, divadlo či dokonca na ubytovanie pre domácich miláčikov. Nechýba záhrada, kde možno hydroponickým spôsobom pestovať čerstvú zeleninu.

Nie je to však lacný špás. Za rezerváciu musí záujemca vopred uhradiť jednorazový poplatok vo výške 35-tisíc dolárov. Potom už platí len mesačné nájomné spolu s poplatkami za údržbu, služby a správu celého zariadenia. O zákazníkov firma nemá núdzu, luxusný bunker vybudovala už aj v Nemecku.

Ten sa môže pochváliť bazénmi, divadlom, modlitebňami, reštauráciu, vínnou pivnicou, učebňami a dokonca aj depozitárom DNA. Ide o jediný súkromný trezor s ľudskou DNA na Zemi. Firma sa netají tým, že je určený iba pre zopár vyvolených a výber sa uskutoční na základe ich talentu a schopností.

Vivos si vyberá, kto dostane exkluzívnu možnosť prežiť. Na novodobej Noemovej arche nájdu miesto nielen tí najbohatší, ale aj najschopnejší, ktorých znalosti sa raz môžu hodiť. Miesto si zaplatil napríklad popredný chirurg, vysokopostavený člen americkej armády alebo filmová hviezda.