Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Rusko sa vrátilo do pozície superveľmoci

Putin: Rusko sa vrátilo do pozície superveľmoci

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko sa vrátilo do pozície globálnej superveľmoci, a to takmer dva roky po tom, ako začalo na Ukrajine špeciálnu vojenskú operáciu.

„Stali sme sa silnejšími,“ povedal šéf Kremľa v prejave na zasadnutí mimovládnej Medzinárodnej ruskej ľudovej rady vedenej patriarchom ruskej pravoslávnej cirkvi Kirillom.

Putin vo svojom prejave vyzdvihol ako úspech Ruska vlaňajšie pripojenie ukrajinských území, ktoré sa uskutočnili na základe referend. Súčasné Rusko si tým podľa ruského prezidenta získalo a upevnilo svoju suverenitu ako svetová veľmoc.

Šéf Kremľa znovu obvinil Západ z pokusov rozsievať v Rusku chaos a tiež zo snahy dosiahnuť rozpad tejto najrozsiahlejšej krajiny na svete. Dodal, že takéto pokusy sú odsúdené na neúspech.

„Bez suverénneho a silného Ruska nie je možný nijaký trvalo stabilný svetový poriadok,“ povedal. Šéf Kremľa si zároveň minútou ticha uctil ruských bojovníkov, ktorí zahynuli vo vojne na Ukrajine.

Prezidentské voľby sa v Rusku majú konať v marci 2024. Kandidatúra Putina sa dlhodobo očakáva, hoci ju zatiaľ oficiálne neoznámil a plánuje to urobiť až vtedy, keď parlament určí presný termín konania volieb.