Úvod Z DOMOVA Šipoš a Kollár nevylúčili po schválení v EÚ použitie ruskej vakcíny

Šipoš a Kollár nevylúčili po schválení v EÚ použitie ruskej vakcíny

Foto: archív

V prípade schválenia ruskej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v rámciEÚ sa možno zaoberať jej použitím na Slovensku. Koaliční poslanci Michal Šipoš z OĽaNO a Miroslav Kollár zo strany Za ľudí sa na tom zhodli v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Zástupcovia opozície Erik Tomáš z mimoparlamentnej strany Hlas-SD a Richard Takáč  zo Smeru-SD uviedli, že ich strany podporujú očkovanie, no na dobrovoľnej báze. Takáč si preto myslí, že napríklad pri cestovaní by nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

Šipoš zdôraznil, že občanom treba dať tú najlepšiu a najbezpečnejšiu vakcínu, ktorá je momentálne na trhu. Pripomenul, že zakontrahovaných je dostatok vakcín pre vyše 80 percent dospelých. Vyzdvihol očkovaciu stratégiu Slovenska.

„Postupne to otvoríme aj pre ľudí, ktorí sú mladí a zdraví, potom sa začne aj očkovacia kampaň,“ doplnil. Kollár si myslí, že zamerať sa okrem obstarávania vakcín treba tiež na efektívne fungovanie vakcinačných centier.

Zmysel skríningového testovania na ochorenie COVID-19 vidí Šipoš najmä v odhalení lokálnych ohnísk. Ide podľa neho o alternatívu k tvrdému lockdownu. Kollár poznamenal, že testovaním nikto nevyzdravie.

„Sme presvedčení, že celoplošné testovanie v tejto chvíli nie je efektívne využitie kapacít,“ uviedol. Sústrediť sa podľa neho treba na očkovanie. Tomáš a Takáč taktiež nepodporujú celoplošné testovanie.