Úvod ZO ZAHRANIČIA Sivá eminencia proticovidových opatrení a globálnej očkovacej kampane Anthony Fauci odstúpi z...

Sivá eminencia proticovidových opatrení a globálnej očkovacej kampane Anthony Fauci odstúpi z funkcií

Anthony Fauci. (Foto: archív)

Popredný americký imunológ a hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci oznámil, že v decembri tohto roku po viac ako 50 rokoch v službách vlády USA odstúpi zo svojich funkcií.

Osemdesiatjedenročný Fauci, ktorý je všeobecne považovaný za sivú eminenciu proticovidových opatrení vo svete a globálnej očkovacej kampane proti koronavírusu, skončí vo funkcii riaditeľa amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby a takisto skončí pôsobenie na poste hlavného zdravotníckeho poradcu prezidenta Joea Bidena.

Ako však zdôraznil, do dôchodku sa odísť nechystá a plánuje „pokračovať v ďalšej kapitole svojej kariéry“. Svoje doterajšie pôsobenie nazval „životnou poctou“. Už skôr Fauci avizoval, že post poradcu prezidenta by chcel opustiť do konca súčasného Bidenovho funkčného obdobia.

Biden sa Faucimu vo vyhlásení Bieleho domu poďakoval za jeho prácu. „Vďaka mnohým prínosom Anthonyho Fauciho pre verejné zdravie boli zachránené životy tu v Spojených štátoch a na celom svete,“ uviedol. Dodal, že USA sú vďaka nemu „silnejšou, odolnejšou a zdravšou“ krajinou.

Fauci sa od 80. rokov počas vlády siedmich prezidentov venoval viacerým pandémiám, ako boli HIV/AIDS či COVID-19. Za kritiku údajného zlyhania vlády USA v reakcii na pandémiu covidu v jej začiatkoch sa dostal do konfliktu s vtedajším prezidentom Donaldom Trumpom. Fauci má v súčasnosti ochranku, keďže jeho rodine sa za jeho pôsobenie vyhrážali smrťou.