Úvod Z DOMOVA Návrh zvýšenia platov zdravotných sestier je podľa Hlasu-SD, KDH a PS neuspokojivý

Návrh zvýšenia platov zdravotných sestier je podľa Hlasu-SD, KDH a PS neuspokojivý

Foto: archív

Mimoparlamentné politické subjekty Hlas-SD, KDH a PS vo svojich vyhláseniach upozornili, že návrh zvýšenia platov zdravotných sestier je neuspokojivý. Exminister zdravotníctva a podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši si myslí, že návrh mzdovej úpravy sestrám je len čiastočným riešením.

„Verím, že neprichádza veľmi neskoro,“ uviedol. Poukázal, že sestry samy tvrdia, že návrh nie je pre ne úplne uspokojivý. Doplnil, že vláda počas pandémie, keď sa podľa neho začal boj o zdravotníka, neurobila s ich platmi nič.

Navrhované mzdy nie sú podľa tímlíderky KDH pre zdravotníctvo Moniky Kolejákovej také atraktívne, aby to sestrám zabránilo odísť hľadať pracovné príležitosti v zahraničí vo svojom odbore alebo v inej sfére.

„Navrhnuté zmeny v odmeňovaní len jednej tretiny sestier, ktorých sa to týka, považuje KDH za plátanie diery,“ reagovala. Poukázala, že sa nevie, akým mechanizmom sa navýšené prostriedky k sestrám dostanú, pretože rozpočet na rok 2023 dosiaľ nie je schválený.

Aj šéf PS a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka pripomenul, že návrh zvýšenia platov zdravotných sestier považuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek za málo motivujúci.

Cieľom by pritom podľa neho malo byť zabezpečenie takých platov, aby lekári a sestry nemali dôvod odchádzať do okolitých krajín a aby do slovenského zdravotníctva prichádzali noví absolventi. „Zdravotníctvo potrebuje systematické financovanie a zdroje na reformu,“ dodal.

Návrh zvýšenia platov sestrám v nemocniciach predstavili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a minister financií Igor Matovič. Koeficient minimálnej mzdy sestrám bez praxe by sa mal podľa návrhu zvýšiť z 0,89 na jedennásobok priemernej mzdy, pri sestrách so špecializáciou z 1,06 na 1,1-násobku priemernej mzdy. Platy sa majú odvíjať aj od odpracovaných rokov.