Úvod ZO ZAHRANIČIA Škandál na Ukrajine: hromadné znásilňovanie Rusmi si ombudsmanka vymyslela

Škandál na Ukrajine: hromadné znásilňovanie Rusmi si ombudsmanka vymyslela

Ljudmila Denisovová. (Foto: archív)

Ombudsmanka pre ľudské práva Ljudmila Denisovová, ktorá farbisto referovala o hromadnom znásilňovaní ukrajinských civilistov ruskými okupantmi, sa priznala, že si vymýšľala. Svoju funkciu musela opustiť po tom, ako ju odvolal ukrajinský parlament. Na Ukrajine je to škandál starý už týždeň, na Západ sa dostal s oneskorením.

Dôvodom boli práve nepodložené tvrdenia o bezbrehom ruskom znásilňovaní. Sama Denisovová dlho mlčala, nakoniec však priznala, že „preháňala“. Na svoju obranu uviedla, že to robila preto, lebo chcela presvedčiť Západ, aby na Ukrajinu poslal viac zbraní.

Poslanci pri odvolaní Denisovovej na konci mája uviedli, že jej informácie o údajných sexuálnych útokoch zo strany ruských vojakov „neboli podložené dôkazmi a odvádzali pozornosť svetových médií od skutočných potrieb Ukrajiny“, upozornil vserver The Epoch Times.

V rozhovore pre ukrajinský spravodajský portál LB.ua Denisovová povedala, že deinformácie o znásilneniach, ktoré šírila, slúžili na to, aby Ukrajina získala väčšiu vojenskú pomoc.

„Keď som napríklad hovorila v talianskom parlamente vo výbore pre medzinárodné záležitosti, videla som únavu z Ukrajiny. Hovorila som o strašných veciach, aby som ich dotlačila k rozhodnutiu, ktoré Ukrajina a ukrajinský ľud potrebuje,“ priznala.

Ako konkrétny príklad uviedla, že talianska politická strana Hnutie piatich hviezd bola spočiatku proti poskytnutiu zbraní Ukrajine, ale po jej prejave jeden z vodcov strany povedal, že zbrojné dodávky na Ukrajinu nakoniec predsa len podporia.

Poslanec ukrajinského parlamentu Pavlo Frolov obvinil Denisovovú zo šírenia dezinformácií, ktoré „uškodili Ukrajine“. Vyčítal jej výroky o „podrobnostiach, neprirodzených sexuálnych deliktoch a sexuálnom zneužívaní detí na okupovaných územiach, ktoré neboli podložené dôkazmi“.

Jej nepravdivé tvrdenia o masových znásilneniach, ktorých sa mali dopúšťať ruskí vojaci, však získali značnú pozornosť médií najmä v Európe av Severnej Amerike. Denisovovú citovali aj slovenské mainstreamové médiá. Proti ruskému násiliu na ženách sa protestovalo v mnohých európskych krajinách.