Úvod Z DOMOVA Kollár: Podoba sankčného balíka, ktorý odsúhlasil premiér Heger, poškodzuje Slovensko

Kollár: Podoba sankčného balíka, ktorý odsúhlasil premiér Heger, poškodzuje Slovensko

Boris Kollár. (Foto: archív)

Aktuálna podoba sankčného balíka proti Rusku, s ktorým v Bruseli súhlasil premiér Eduard Heger, poškodzuje Slovensko. Na mediálnom brífingu to vyhlásil predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

„Keď sme mohli vyrokovať tri roky, tak sme na tých troch rokoch mali tvrdo trvať. Z môjho pohľadu to bolo veľmi nešťastné a pevne verím, že sa to v budúcnosti nebude opakovať,“ povedal.

Šéf parlamentu dodal, že by bol rád, keby o takýchto zásadných veciach rozhodovalo 150 poslancov a nie iba minister hospodárstva a premiér. Sankčný balík EÚ zavádza embargo na dovoz ruskej ropy, pričom ponecháva možnosť jej dovozu ropovodom Družba až do vyriešenia technických problémov rafinérií.

Pre slovenskú rafinériu Slovnaft je však zásadný zákaz dovozu výrobkov z ruskej ropy do členských krajín EÚ. Rafinéria väčšiu časť produkcie exportuje a po tomto zákaze by musela znížiť výkon pod technologické minimum.

Na zmenu technológie a dodávateľa ropy tak bude mať oveľa menej času, ako pôvodne navrhované tri roky, v čoho dôsledku hrozí možný nedostatok niektorých produktov spojený s ďalším rastom cien.