Úvod Spoločnosť Sliač a Kováčová môžu prísť o kúpele, tvrdia odporcovia diaľnice

Sliač a Kováčová môžu prísť o kúpele, tvrdia odporcovia diaľnice

Foto: archív

Na hrozbu, že výstavbou diaľnice môžu prísť Sliač a Kováčová, centrá s bohatou kúpeľnou tradíciou, o jedinečné liečivé minerálne pramene, upozorňuje Občianske združenie (OZ) Obyvatelia pre Sliač. Plány Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) nenechali ľudí chladnými a do boja za záchranu liečivých a minerálnych vôd v Sliači a Kováčovej sa pustili i formou petície.

Zatiaľ vyzbierali viac ako 3-tisíc podpisov, a to nielen od miestnych, ale aj od ľudí z celého Slovenska. „Diaľnica Zvolen západ – Zvolen východ má viesť cez ochranné pásmo II. stupňa a v tesnej blízkosti ochranného pásma I. stupňa prírodných a liečivých minerálnych vôd. V ochrannom pásme II. stupňa chce NDS urobiť zárez do pohoria v hĺbke 17 metrov,“ tvrdí predseda OZ Bohumír Tarnoci.

Foto: archív

„Aj napriek tomu, že existujú dva znalecké posudky, ktoré otvorene hovoria, že stavba v tejto lokalite ohrozí liečivé vody v Sliači a Kováčovej. Tohto faktu sa držal v roku 2014 i vtedajší minister dopravy Ján Počiatek, ktorý preto stavbu zastavil. Zmenili sa ľudia, zmenili sa rozhodnutia a po rôznych tlakoch sa opäť začalo rátať so stavbou diaľnice,“ vysvetľuje.

Pripomenul, že k podobnej katastrofe prišlo pred rokmi v Bešeňovej: „Vrty spôsobili vyschnutie geotermálneho liečivého jazierka v Bešeňovej a stratu neoceniteľného prírodného dedičstva, ktoré stáročia slúžilo ľuďom.“

„Sliač a Kováčová sa pre výstavbu diaľnice môžu rovnako dočkať zničenia liečivých prameňov, ktoré postavili na nohy už tisíce ľudí. S vodami padnú aj kúpele Sliač a keďže ide o takzvané spojené nádoby, je riziko, že i kúpele Kováčová,“ varuje Bohumír Tarnoci.