Úvod Z DOMOVA Slovenská asociácia novinárov: Návrh novely o umeleckých fondoch bol snahou ministerstva kultúry...

Slovenská asociácia novinárov: Návrh novely o umeleckých fondoch bol snahou ministerstva kultúry o ich zrušenie

Foto: archív

Poslanci Národnej rady SR neschválili vládnu novelu zákona o umeleckých fondoch z dielne Ministerstva kultúry SR. Návrhom sa mala od tohto roka zrušiť autorom a umelcom povinnosť odvádzať povinný dvojpercentný príspevok zo svojich odmien umeleckým fondom. Povinnosť odvodu mala odpadnúť aj dedičom autorských práv.

Návrh novely pri hlasovaní v pléne Národnej rady SR podporilo zo 137 prítomných 67 poslancov, proti bolo 43, zdržalo sa 27 poslancov a 13 boli neprítomní. Návrh nepodporili okrem opozičných poslancov ani poslanci hnutia Sme rodina, ktorí sa zdržali. Poslanci opozičnej SaS hlasovali za.

Novela nebola úsilím o reformu či zefektívnenie činnosti fondov, ale snahou o ich zrušenie. Tvrdí to Slovenská asociácia novinárov (SAN), ktorá zároveň víta neschválenie návrhu novely v pléne Národnej rady SR.

„Už od samého začiatku sme považovali návrh ministerstva kultúry za politický a nekompetentný a navyše pripravený bez konzultácie s tými, ktorých sa primárne dotýkal,“ uviedol predseda SAN Štefan Dlugolinský.

Upozornil, že umelecké fondy zo zákona vrátane Literárneho fondu využívajú dvojpercentné odvody autorov a umelcov nielen na rozvoj slovenskej kultúry, ale aj na edukačné a sociálne účely nemalého významu.