Úvod ZO ZAHRANIČIA Vo veku 83 rokov zomrela česká speváčka Naďa Urbánková

Vo veku 83 rokov zomrela česká speváčka Naďa Urbánková

Naďa Urbánková (1939 - 2023). Foto: archív

Vo veku 83 rokov zomrela v piatok 3. februára česká speváčka a herečka Naďa Urbánková, držiteľka piatich Zlatých slávikov, interpretka hitov Drahý můj, Závidím alebo Vilém peče housky.

Bola známa aj ako členka súboru divadla Semafor. Krátko pred smrťou bola hospitalizovaná s covidom. Správu o Urbánkovej úmrtí oznámila nasledujúci deň jej dcéra Jana Fabiánová na sociálnej sieti.

Naďa Urbánková sa narodila 30. júna 1939 v meste Nová Paka ako Naděžda Balabánová. Vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Trutnove. V roku 1957 sa stala diplomovanou zdravotnou sestrou, ale tomuto povolaniu sa venovala len dva roky. Jej srdce patrilo spevu a herectvu.

Ako herečka debutovala v roku 1959 v pardubickom divadle a potom pôsobila v pražskej Laterne magike. V roku 1964 ju režisér Ján Roháč obsadil do hudobného filmu Kdyby tisíc klarinetů a stala sa jednou z najvýraznejších tvárí divadla Semafor.

Pravidelne sa objavovala po boku Jiřího Grossmanna a Miloslava Šimka v ich Návštevných dňoch; Grossmann pre ňu otextoval piesne Drahý můj či Závidím. Neodmysliteľnou súčasťou jej imidžu sa stali výrazné okuliare.

Naďa Urbánková bola od roku 1969 členkou skupiny Country Beat Jiřího Brabce, o tri roky neskôr po prvý raz zvíťazila v ankete Zlatý slávik. Uspela ešte štyrikrát, v rokoch 1973, 1974, 1975 a 1976.

S Country Beatom navštívila okrem iného aj Nashville v Tennessee, považovaný za kolísku country hudby. V ďalších rokoch spolupracovala s orchestrom Václava Hybša a pôsobila aj v pražskom Hudobnom divadle Karlín.

Hrala vo filmoch Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a Na samotě u lesa, ďalej v poviedkovej komédii Zločin v dívčí škole; samu seba stvárnila v hudobnom filme Romance za korunu z roku 1975, kde účinkoval vtedajší výkvet domovskej pop music. Objavila sa aj v seriáloch Rapl, Doktoři z počátků, Až po uši či Píseň pro Rudolfa III.

Naďa Urbánková bola trikrát vydatá. Najprv za Josefa Havlíka, po druhý raz za Jana Nemejovského, s ktorým mala dcéru Janu Fabiánovú, takisto speváčku. Jej tretím manželom bol herec a režisér Karel Urbánek. Mala osemročný vzťah s hercom Josefom Abrhámom, s ktorým sa zoznámila v roku 1968 pri nakrúcaní televíznej inscenácie Bahno.

V osobnom živote sa jej vždy nedarilo podľa vlastných predstáv. Ani jedno manželstvo sa nedalo považovať za vydarené, zažila krach v podnikaní a neúspešný pokus o vstup do politiky. Útechu nachádzala vždy v speve a hudbe.

V roku 2007 nadviazala spoluprácu s folkovou kapelou Bokomara a na Českom rozhlase Region moderovala reláciu Písničky pro Vysočinu. Česká televízia jej ponúkla miesto porotkyne v zábavnej hudobnej relácii Souboj hitů.

Obľúbená speváčka nikdy nezabudla na svoje pôvodné povolanie. Stala sa patrónkou strednej zdravotníckej školy v Prahe. „Zamestnanie zdravotnej sestry vnímam ako poslanie. Z vlastnej skúsenosti viem, že milé slovo sestry je často účinnejšie než antibiotiká a transfúzia,“ vyhlásila pri tejto príležitosti pred budúcimi sestričkami.

Naďa Urbánková v 70. rokoch, keď bola na vrchole svojej speváckej kariéry. (Foto: archív)