Úvod Z DOMOVA Slovenské domácnosti minú na Vianoce v priemere 537 eur

Slovenské domácnosti minú na Vianoce v priemere 537 eur

Foto: archív

Slovenské domácnosti plánujú tento rok minúť počas vianočných sviatkov v priemere 537 eur. Na darčeky minú Slováci v priemere 216 eur, pričom tretina respondentov plánuje obdarovať svojich blízkych najmä oblečením a kozmetikou. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Partners group a agentúry Focus.

Viac ako polovica (51 percent) opýtaných bude nakupovať darčeky v kamenných obchodoch. Prostredníctvom online nákupov tak plánuje urobiť 26 percent opýtaných. Muži kupujú ako darček najmä kozmetiku, oblečenie a dávajú pod stromček hotovosť.

Ženy skôr darujú hračky a knihy. Pätina (20 percent) obyvateľov Slovenska zatiaľ nevie, čo dá pod stromček, z toho 7 percent tvrdí, že darčeky kupovať neplánuje. „Ak sa na odpovede pozrieme z pohľadu čistého mesačného príjmu domácností, vidíme v sume plánovanej na nákup darčekov významný rozdiel.

Domácnosti s čistým príjmom do 800 eur nakúpia darčeky v priemere za 97 eur, domácnosti s čistým príjmom viac ako 2000 eur plánujú minúť trojnásobne viac, v priemere 297 eur,“ hovorí sociológ agentúry Focus Martin Slosiarik.

Náklady na darčeky tvoria približne 40 percent celkových nákladov. Pri nákupe potravín či vianočnej výzdoby musia domácnosti počítať s výdavkami vo výške približne 320 eur. Celkové náklady na vianočné sviatky tak vyjdú približne rovnako ako o minulý rok, no sú vyššie o 2 percentá.

„Priplatíme si viac na potraviny, v priemere približne o 5 percent oproti minulému roku, ušetríme na vianočnej výzdobe, a to približne 4 percentá,” priblížila odborníčka na osobné financie zo spoločnosti Partners Linda Valentín.

Vianočné pečenie vyjde 87,6 eura, vianočná výzdoba 75 eur, štedrá večera 158,2 eura a vianočné darčeky 216 eur. Vianoce sú podľa 56 percent opýtaných veľkým finančným zásahom do rodinného rozpočtu.

Pätina respondentov by nemala problém požičať si peniaze, aby urobila darčekom radosť. Analytik z portálu Finančný kompas Matej Dobiš upozornil na to, že pre Vianoce sa netreba zadlžovať.

„Urobte si prehľad o úrokoch a poplatkoch, ktoré platíte v banke. Je potrebné nevyužívať kreditnú kartu viac ako počas iných mesiacov v roku. Nenakupujte na splátky a nepožičiavajte si z nebankoviek,“ odporučil Dobiš.