Úvod Z DOMOVA Slovenskí europoslanci žiadajú von der Leyenovú, aby sa EK zaoberala smrťou Slováka...

Slovenskí europoslanci žiadajú von der Leyenovú, aby sa EK zaoberala smrťou Slováka v Belgicku

Jozef Chovanec a hajlujúca belgická policajtka nad nevládnym telom Slováka. (Fotomontáž: archív)

Jedenásti slovenskí europoslanci zaslali list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a komisárovi pre spravodlivosť Didierovi Reyndersovi a vyzvali ich, aby sa zaoberali prípadom smrti Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku. Rozhodnutie tamojšej prokuratúry, že v prípade nebude nikoho stíhať, označujú europoslanci za neprijateľné.

List iniciovala poslankyňa Miriam Lexmannová a podpísali sa podeň aj poslanci Monika Beňová, Vladimír Bilčík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Robert Hajšel, Martin Hojsík, Eugen Jurzyca, Peter Pollák, Michal Šimečka, Ivan Štefanec a Michal Wiezik.

„Vyšetrovanie sprevádzajú rozporuplné kroky. Tým najnovším je nestíhať za jeho smrť nikoho. Znovu sa obraciame na predsedníčku Európskej komisie a komisára pre spravodlivosť, aby sa eurokomisia týmto prípadom zaoberala tak, ako to prisľúbila. Opätovne žiadame, aby tento prípad zahrnula do monitorovania stavu právneho štátu v Belgicku,“ vysvetlila Lexmannová.

Slovenskí europoslanci okrem iného upozornili, že posudok súdnych znalcov, podľa ktorého Chovanec zomrel na zranenia, ktoré si spôsobil sám, bol spochybnený ďalším súdnym znalcom, ako aj príbuznými obete. Upozornili aj na sporné procesné rozhodnutia vrátane ignorovania svedka zatýkania Chovanca v lietadle.

Poslanec Ivan Štefanec minulý týždeň požiadal Európsky parlament, aby sa týmto prípadom osobitne zaoberal. „Je neuveriteľné, že belgická prokuratúra nechce nikoho stíhať. V minulosti som so znepokojením sledoval pomalý priebeh vyšetrovania a vyvíjal iniciatívu na jeho urýchlenie, teraz so znepokojením sledujem ďalší vývoj a chcem, aby sa tým zaoberal europarlament.

Odsúdeniahodné správanie sa belgickej polície vrátane dvíhania ruky v podobe nacistického pozdravu nemôže zostať nepotrestané,“ odkázal. Desiatky europoslancov z krajín EÚ a politických skupín ešte v roku 2020 vyzvali eurokomisiu na monitorovanie vyšetrovania prípadu. Správanie sa policajtov k Chovancovi v cele predbežného zadržania označili za šokujúce a neľudské.

Lexmannová na tento prípad upozornila stovky ďalších europoslancov v pléne europarlamentu v Bruseli. „Ako je možné, že v centre EÚ, kde úzkostlivo sledujeme čo i len náznaky porušenia právneho štátu, sa prijme rozhodnutie, ktoré sa javí byť v príkrom rozpore so spravodlivým zaobchádzaním a právom na spravodlivý proces?“ uviedla vo svojom vystúpení.

Občan Slovenskej republiky Jozef Chovanec zomrel 23. februára 2018 po zatknutí belgickou federálnou políciou na bruselskom letisku Charleroi a následnom kontroverznom zákroku policajtov v cele predbežného zadržania.