Úvod Z DOMOVA Smer-SD chce odvolanie Kolíkovej. Jej rodinná firma minulý rok vytiahla z RTVS...

Smer-SD chce odvolanie Kolíkovej. Jej rodinná firma minulý rok vytiahla z RTVS 1,5 milióna eur

Mária Kolíková. (Foto: archív)

Smer-sociálna demokracia zváži podanie návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej v NR SR v prípade, že sama neodstúpi. Na mediálnom brífingu to povedal predseda strany Robert Fico.

Kolíková a jej rodinné firmy podľa Smeru-SD „okrádajú ľudí a vyciciavajú štát“. Fico tvrdí, že Kolíková nemá čo robiť vo vedení rezortu spravodlivosti, spochybňuje jej profesionalitu i morálku.

Expremiér poukázal na to, že spoločnosť Elektronika, a. s., v ktorej je predsedom predstavenstva je brat ministerky Kolíkovej, a v ktorej bola v roku 2016 členkou predstavenstva aj ona, uzavrela v roku 2020 s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) zmluvy za 1,5 milióna eur. Kolíková odišla z predstavenstva firmy, keď sa stala štátnou tajomníčkou na ministerstve spravodlivosti v roku 2016. Vo firme po nej nastúpil Lukáš Opett.

„Musí mu veľmi dôverovať, lebo Opett je konateľom aj spoločnosti Kolíková & Partners, s.r.o. od 27. apríla 2016. Opäť dátum, keď odchádza za štátnu tajomníčku,“ pokračoval Fico s tým, že firma Elektronika uzatvára zmluvy s RTVS aj s Divadlom Nová scéna, teda so štátnymi inštitúciami.

„Je to firma, na ktorú má vplyv. Neviem, či je tam akcionárka, ale minimálne cez Opetta je tam, akoby tam sedela ona,“ dodal Fico. Spoločnosť uzavrela s RTVS a Divadlom Nová scéna v roku 2020 dokopy dvanásť zmlúv. Podľa Fica ide o konflikt záujmov a ministerka musí odísť z kresla šéfky ministerstva spravodlivosti.

Strana Smer-SD už skôr informovala informovala o tom, že konateľka firmy MK real, s.r.o., spravujúcej bytový fond, ktorej spoločníčkou je aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, bola v januári 2020 právoplatne odsúdená za spreneveru peňazí určených na správu bytových domov v Moste pri Bratislave.

Podľa podpredsedu Smeru-SD Erika Kaliňáka spreneverené peniaze doteraz neboli vlastníkom bytov vrátené, hoci Kolíková tvrdí opak. Kaliňák dodal, že k podobnému prípadu sprenevery správcovského fondu zo strany firmy MK real, s.r.o. prišlo aj v prípade bytových domov v bratislavskej Petržalke.

Navyše podľa podpredsedu Smeru strana disponuje informáciou, že rovnaká firma mala spáchať podobný pozemkový podvod ako bývalý prezident SR Andrej Kiska v kauze Veľký Slavkov. Ako doplnil, informáciu podrobne preveria a v blízkej budúcnosti sa k nej vrátia.

Smer-SD: Kolíkovci okrádajú ľudí a vyciciavajú štát