Úvod Z DOMOVA Smer-SSD ani Hlas-SD nezahlasujú za vyslovenie dôvery Čaputovej vláde

Smer-SSD ani Hlas-SD nezahlasujú za vyslovenie dôvery Čaputovej vláde

Úradnícka vláda Zuzany Čaputovej. (Foto: archív)

Strana Smer-SSD nezahlasuje v parlamente za vyslovenie dôvery prezidentkou vymenovanej tzv. vláde odborníkov. Po stretnutí s premiérom Ľudovítom Ódorom to uviedol predseda strany Robert Fico.

“Čo sa týka programového vyhlásenia vlády, veľmi jasne som povedal Ódorovi, že zo strany klubu nedostane ani jeden hlas,“ priblížil Fico. Smer by ho podporil iba v prípade, že by bol „konštatovaním katastrofálneho stavu krajiny“ a “inventúrou toho, čo bývalá vláda napáchala“.

Fico vidí tri priority, ktorým by sa vláda odborníkov mala okamžite venovať. Ide o čerpanie fondov, situáciu v zdravotníctve a tvorbu reálneho, nie vyrovnaného štátneho rozpočtu. „Podstatne lepšou úlohou, a bolo by to veľmi užitočné pre novú vládu, by bolo, keby vláda bez ohľadu na to, či by mala dôveru alebo nemala, robila na reálnom rozpočte na rok 2024,“ poznamenal šéf Smeru.

Ani Hlas-SD nezahlasuje za vyslovenie dôvery úradníckej vláde. Jej líder Peter Pellegrini však deklaruje, že poslanci strany v parlamente zahlasujú za návrhy v oblasti záchrany eurofondov či ekonomiky. Vyhlásil to po stretnutí s premiérom Ľudovítom Ódorom.

Pellegrini skonštatoval, že priority, ktoré Ódor na stretnutí predstavil, sa značne prelínajú s tým, čo od neho strana očakávala. „Informoval ma, že jednou z hlavných priorít bude záchrana eurofondov a plánu obnovy, čo je aj naša priorita.

Bude sa snažiť pripraviť aj nejaké riešenia na boj s infláciou a cielenú pomoc vybranej skupine ľudí. Tretia priorita je priviesť krajinu k parlamentným voľbám v pokoji s tým, aby čo najmenej ľudí pochybovalo o ich správnosti,“ ozrejmil.