Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogan vyhral o dva milióny hlasov. Blahoželali mu Putin i Orbán

Erdogan vyhral o dva milióny hlasov. Blahoželali mu Putin i Orbán

Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Úradujúci turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa stal víťazom druhého kola prezidentských volieb. „Budeme vládnuť krajine ďalších päť rokov,“ povedal Erdogan svojim podporovateľom v Istanbule. Ako uviedol, jeho víťazstvo “otvorilo dvere novému tureckému storočiu“.

Predseda tureckého volebného úradu Ahmet Yener oznámil, že po sčítaní 99,43 percenta hlasovacích lístkov získal Erdogan 52,14 percenta hlasov. Jeho rivala Kemala Kilicdaroglua podporilo 47,86 percenta obyvateľov. Podľa Yenera predstavuje Erdoganov náskok viac ako dva milióny hlasov. Konečné výsledky volieb budú zverejnené 1. júna v úradnom vestníku.

Erdoganovi už zablahoželali mnohí svetoví lídri. Sú medzi nimi prezidenti Ruska, Bieloruska, Azerbajdžanu, Venezuely, Srbska, Maďarska a Uzbekistanu, ako aj katarský emir. Vladimir Putin označil víťazstvo Erdogana vo voľbách za prirodzený výsledok jeho obetavej práce na čele Turecka.

Poznamenal, že Moskva vysoko oceňuje jeho osobný prínos k upevňovaniu priateľských bilaterálnych vzťahov. Ruský prezident potvrdil pripravenosť pokračovať v konštruktívnom dialógu o aktuálnych otázkach a zároveň zaželal Erdoganovi nové úspechy vo funkcii hlavy štátu, pevné zdravie a prosperitu.

„Gratulujem prezidentovi Erdoganovi k jeho nespochybniteľnému volebnému víťazstvu,“ napísal na sociálnej sieti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a v turečtine dodal: „Gratulujem, pán prezident!“