Úvod Zaujímavé Socialistická stokorunová bankovka patrí medzi najkrajšie na svete

Socialistická stokorunová bankovka patrí medzi najkrajšie na svete

Reprodukcia: archív

Odborník na moderné platidlá Britského múzea Thomas Hockenhull zaradil česko-slovenskú stokorunovú bankovku s vyobrazením zlievača a roľníčky na štvrté miesto vo svojom rebríčku vizuálne najprepracovanejších bankoviek všetkých čias.

Najlepšia bankovka z hľadiska výtvarného prevedenia je podľa neho ekvádorská v hodnote tisíc sucre z roku 1944. Na druhom mieste je anglická päťlibrová bankovka z roku 1887 a za ňou skončila nemecká inflačná bankovka v hodnote päť miliónov mariek z roku 1923.

Prvé papierové peniaze na svete vznikli v Číne a európske bankovky sa začali vydávať v 17. storočí. Podľa denníka The Times nejde len o pekné obrázky, ale aj o nositeľa odkazov a myšlienok.

Napríklad výjavy na bankovkách štátov niekdajšieho sovietskeho bloku nezriedka podporovali ich komunistické ideály. To je podľa Hockenhulla aj prípad ním oceňovanej stokorunáčky. Jej podoba totiž odráža atmosféru sociálneho napätia po kolektivizácii v poľnohospodárstve.

Ideológovia chceli aj prostredníctvom bankovky vzbudiť dojem štedrosti a správnosti kolektivizácie. „Preto silná roľníčka drží bohatý snop obilia a obaja proletári hľadia v ústrety svetlým zajtrajškom sovietskych ideálov,“ opisuje kurátor britského múzea.