Úvod ZO ZAHRANIČIA Šojgu: Počet vojakov NATO pri hraniciach s Ruskom sa dvavapolkrát zvýšil, budeme...

Šojgu: Počet vojakov NATO pri hraniciach s Ruskom sa dvavapolkrát zvýšil, budeme reagovať

Foto: archív

Rusko posilní svoje ozbrojené sily na západných hraniciach krajiny. Uviedol to ruský minister obrany Sergej Šojgu, pričom narážal na rozširovanie Severoatlantickej aliancie i posilňovanie východného krídla NATO. Očakáva, že rozmiestni značné sily a výzbroj na území Fínska, ktoré sa v apríli stalo 31. členom paktu. Poukázal tiež na plány Poľska posilniť svoju armádu.

„Kolektívny Západ vedie prostredníctvom zástupcu vojnu proti Rusku,“ povedal Šojgu v prejave na zasadnutí kolégia rezortu obrany, pričom narážal na „bezprecedentnú podporu“ západných krajín pre Ukrajinu v boji proti ruským silám.

Šéf ruského rezortu obrany označil vstup doteraz neutrálneho Fínska do NATO a budúce členstvo dosiaľ takisto neutrálneho Švédska v aliancii za „závažný destabilizačný faktor“. „Je pravdepodobné, že na fínskom území budú rozmiestnené ďalšie vojenské kontingenty a zbrane NATO schopné zasiahnuť kritické ciele na severozápade Ruska do značnej hĺbky,“ povedal Šojgu.

Naznačil, že zasadnutie sa bude týkať vytvorenia „Leningradského a Moskovského vojenského okruhu za súčasného posilnenia zoskupení vojsk“ ruskej armády na západných hraniciach krajiny. Minister tiež uviedol, že Poľsko oznámilo svoj zámer vybudovať najsilnejšiu armádu na kontinente a stalo sa „hlavným nástrojom protiruskej politiky USA“.

Dodal, že počet vojakov NATO rozmiestnených vo východnej Európe sa od vlaňajšieho februára zvýšil dvaapolkrát na celkovo 30.000. „Tieto hrozby pre vojenskú bezpečnosť Ruska si vyžadujú včasnú a primeranú reakciu. Na stretnutí prediskutujeme potrebné opatrenia na ich neutralizáciu a prijmeme príslušné rozhodnutia,“ povedal.