Úvod ZO ZAHRANIČIA V Nigeri vymenovali za nového premiéra exministra hospodárstva a financií Lamineho Zeinea

V Nigeri vymenovali za nového premiéra exministra hospodárstva a financií Lamineho Zeinea

Lamine Zeine. (Foto: archív)

Takmer dva týždne po tom, čo v Nigeri prevzala moc nová politická garnitúra, vymenovali aktéri prevratu v krajine na post predsedu vlády bývalého ministra hospodárstva Aliho Mahamana Lamineho Zeinea. Oznámila to prostredníctvom svojho hovorcu.

Lamine Zeine pôsobil ako minister hospodárstva a financií počas niekoľkých rokov v kabinete vtedajšieho prezidenta Mamadoua Tandju, ktorého zvrhli ešte v roku 2010. Naposledy pôsobil ako ekonóm pre Africkú rozvojovú banku v Čade, uviedli nigerské médiá.

Dovtedajšieho nigerského prezidenta Mohameda Bazouma 26. júla zosadili vzbúrení príslušníci prezidentskej gardy. Veliteľ tejto elitnej jednotky generál Abdourahamane Tiani sa následne vyhlásil za nového vládcu Nigeru. Nová garnitúra okamžite zakázala vývoz dôležitých hospodárskych komodít krajiny – uránu a zlata.

Vodcovia nigerského prevratu odignorovali ultimátum Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS), v súlade s ktorým mali do nedele vrátiť moc Bazoumovi. Teraz čakajú na reakciu tejto regionálnej organizácie, ktorá im v prípade nesplnenia ultimáta pohrozila vojenskou intervenciou.

Premiéri členských krajín ECOWAS sa vo štvrtok zídu v nigérijskej metropole Abuja, aby diskutovali o ďalších krokoch. K situácii sa vyjadril aj šéf americkej diplomacie Antony Blinken, podľa ktorého je pre medzinárodné spoločenstvo v súvislosti s riešením prevratu v Nigeri najlepšou možnosťou diplomacia.