Úvod ZO ZAHRANIČIA Soňa Peková: To, čo sa tu rozpútalo, nie je druhá vlna epidémie,...

Soňa Peková: To, čo sa tu rozpútalo, nie je druhá vlna epidémie, ale druhá vlna šialenstva

Foto: Reflex.cz

Molekulárna genetička a virologička Soňa Peková niekoľko mesiacov nekomunikovala s médiami. Záujem, ktorý vyvolali jej slová o koronavíruse, ju neteší. Na besede Hovory X s hviezdami časopisu Reflex mnohé svoje tvrdenia zopakovala a podložila ich novými argumentmi.

Jej laboratórium uskutočňuje stovky PCR testov a Peková vidí, že vírus výrazne zoslabol. Chodia k nej ľudia s obrovskými dávkami vírusu, ktorým však nič nie je. To, čo sa tu rozpútalo, preto podľa nej nie je druhá vlna epidémie, ale druhá vlna šialenstva.

Za rast pozitívnych prípadov nákazy podľa nej môžu turisti a dovolenkári. COVID-19 si ľudia doviezli zo zahraničia, niekedy aj nebezpečnejšie kmene vírusu, s ktorými sa niektorí môžu dostať aj na JIS.

Naďalej tvrdí, že vírus nie je prírodného pôvodu. Presvedčuje ju o tom podobnosť s vírusmi SARS, ktoré sú patentované, teda podľa nej umelo vytvorené. Pripomenula, že vírus stále mutuje, čo vedie k jeho oslabeniu, až postupne zmizne. Koronavírus tak doplatí na svoju rýchlosť, zahubí sa. „Videli sme to na príklade SARS a MERS.“

Zároveň sa snažila vysvetliť, prečo má iný názor ako množstvo iných odborníkov: „Ak sa vyjadruje lekár od lôžka, vidí len pacientov vo vážnom stave. Ja zase skutočne vidím to, čo sa pohybuje v populácii. Na moje veľké prekvapenie sa v populácii pohybuje veľké množstvo pozitívnych ľudí, ale bezpríznakových.

Ak by sme tých ľudí podľa nejakého vládneho nariadenia nevyšetrovali, tak by som povedala, že vírus tu už jednoducho nie je.“ Mrzí ju však veľká vlna kritiky, ktorá sa na jej hlavu zniesla od kolegov.