Úvod ZO ZAHRANIČIA Soros investuje miliardu dolárov do novej siete univerzít

Soros investuje miliardu dolárov do novej siete univerzít

Foto: archív

Americký miliardár George Soros investuje miliardu dolárov do projektu novej siete univerzít, aby pomohol mobilizovať svet proti „súčasným i budúcim diktátorom“ i otepľovaniu planéty. V prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vyhlásil, že „prežitie otvorených spoločností je ohrozené a my čelíme ešte väčšej kríze: klimatickým zmenám“.

Projekt Open Society University Network (OSUN) označil 89-ročný finančník za „najdôležitejší a najtrvalejší projekt môjho života a rád by som videl jeho implementáciu, kým žijem“. Dodal, že „budeme potrebovať partnerské inštitúcie a podporovateľov z celého sveta, aby sa k nám pridali“.

Táto sieť by sa podľa Sorosa mala dostať aj na miesta, kde je nedostatok vzdelávacích inštitúcií a „zabudnuté populácie“. Centrami siete budú Stredoeurópska univerzita a Bard College sídliaca severne od mesta New York.

Soros sa vyjadril veľmi nelichotivo na adresu Ruska a Číny, ktoré sú vraj „v rukách súčasných alebo budúcich diktátorov“. Indického premiéra Naréndru Módího Soros obvinil, že vytvára nacionalistický hinduistický štát. Amerického prezidenta Donalda Trumpa zase označil za podvodníka a narcistu popierajúceho klimatickú zmenu.