Úvod Veda & Tech SpaceX má prvého pasažiera na prelet okolo Mesiaca

SpaceX má prvého pasažiera na prelet okolo Mesiaca

Foto: archív

Americká spoločnosť SpaceX oznámila, že podpísala kontrakt s prvým súkromným pasažierom na cestu okolo Mesiaca. Let raketou BFR, ktorá je stále vo vývoji, bude pre bežných ľudí dôležitým krokom k tomu, aby sa splnil ich sen cestovať do vesmíru, uviedla vesmírna spoločnosť na Twitteri.

Pripomenula tiež, že doteraz bolo na Mesiaci 24 ľudí a nikto ho nenavštívil od poslednej misie Apollo v roku 1972. Zakladateľ spoločnosti SpaceX Elon Musk v reakcii na otázku, či prvým pasažierom bude on, zverejnil na Twitteri emotikon japonskej vlajky. Spoločnosť neskôr zverejnila, že do vesmíru poletí japonský miliardár Yusaku Maezawa.

Štyridsaťdvaročný zberateľ umenia podnikajúci v módnom biznise priznal, že letieť do vesmíru bolo jeho celoživotným snom. Yusaku Maezawa však nepoletí sám. Priznal, že si kúpil všetky sedadlá pre posádku vesmírneho letu Big Falcon Rocket, ktorý bol pôvodne navrhnutý na kolonizáciu Marsu.

Foto: archív

Vezme so sebou šesť až osem umelcov, ktorí ho budú na netradičnej ceste sprevádzať. Konkrétne osoby však ešte nevybral. Umelci budú súčasťou projektu nazvaného #dearmoon, ktorý im pomôže pri vytváraní nových diel inšpirovaných ich lunárnou cestou.

Dopravný prostriedok BFR zložený z rakety a vesmírnej lode má za cieľ umožniť ľuďom kolonizovať Mars. SpaceX chce, aby v roku 2022 pristáli na červenej planéte dve nákladné lode. Prvá kozmická loď s posádkou by mohla doraziť na Mars o dva roky neskôr.