Úvod Politika Merkelovej koalícia stráca podporu: kancelárka by už vládu nezložila

Merkelovej koalícia stráca podporu: kancelárka by už vládu nezložila

Foto: archív

Podpora strán nemeckej vládnej koalície sa znížila po tom, ako sa dostali do sporu okolo medzičasom odvolaného šéfa vnútroštátnej spravodajskej služby, ktorý verejne protirečil kancelárke Angele Merkelovej v otázke útokov na cudzincov.

Prieskum inštitútu Emnid pre nedeľňajšie noviny Bild am Sonntag ukázal, že strany tzv. únie CDU/CSU – Merkelovej Kresťanskodemokratická únia a bavorská Kresťanskosociálna únia – si za týždeň pohoršili o dva percentuálne body na terajších 28 percent. Ich partner vo veľkej koalícii, Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), dosiahla podporu 17 percent opýtaných, čo je podobne o bod menej.

Znamená to, že ak by sa voľby konali v súčasnosti, by tieto tri strany so spoločnou podporou len 45 percent nedokázali vytvoriť vládu. Agentúra DPA uvádza, že ide o vôbec najnižšiu popularitu spolkovej veľkej koalície CDU/CSU a SPD v tomto prieskume.

Naopak, protiimigračná, pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) si polepšila o bod na 16 percent. Rovnaký nárast podpory zaznamenali zelení s terajšími 14 percentami a strana Ľavica s 11 percentami. Liberáli zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) sa udržali na deviatich percentách.