Úvod Turistika Špania Dolina – skutočný poklad v srdci Slovenska

Špania Dolina – skutočný poklad v srdci Slovenska

Foto: archív

V srdci Slovenska sa nachádzajú skutočné poklady – prírodné aj kultúrne. Jednou zo turistických atrakcií banskobystrického regiónu je unikátna rezervácia ľudovej architektúry Špania dolina, ktorá bola v stredoveku pre svoje náleziská medenej rudy preslávená po celej Európe.

Autom z Banskej Bystrice sa sem po pohodlnej príjazdovej ceste dostanete za necelých 15 minút. Špania Dolina leží naozaj blízko krajského mesta, no predsa ukrytá hlboko v lesoch. Táto obec je výnimočná tým, že ju tvorí komplex zachovalých baníckych domčekov a technických pamiatok na mieste ich pôvodného vzniku.  Autom je možné prísť až do stredu námestia, kde je neveľké platené parkovisko. Po príjazde uvidíte ako na dlani nádherné domčeky zasadené do prírody.

V centre obce sa kedysi ťažila meď, preto tu turista nájde okrem obytných súborov baníkov aj iné technické pamiatky, ako napríklad klopačky. Tradičné banícke domčeky sa zachovali z dôb ťažby a vzhľadom pripomínajú murované domy bez hospodárskej časti, čo bolo typické pre baníkov. Dedina je stále osídlená a aj vďaka starostlivosti obyvateľov si domčeky zachovali svoj pôvodný ráz a jedinečnosť.

Foto: archív

Z námestia uvidíte kostol  Premenenia Pána s vysokou vežou. Bol postavený v 13. storočí v románskom slohu a nachádza sa na miernom kopčeku, kam sa dostanete krytými schodmi. V areáli kostola nevynechajte prehliadku obrannej bašty z roku 1644 so slnečnými hodinami.

Ďalšou zaujímavosťou sú pôvodné štôlne. Kedysi neboli prístupné verejnosti z dôvodu bezpečnosti, po úpravách ich však znova otvorili. Patria k mimoriadne významných technickým pamiatkam. Vidieť ich môžete aj na náučnom chodníku vedúcom cez obec. Meria približne štyri a pol kilometra a je na ňom desať zastávok. Jednou z nich je halda, ktorú tvorí približne 400-tisíc metrov kubických vyťaženej sutiny. To všetko naši predkovia vykopali ručne.

Foto: archív

Po dlhej prechádzke sa neváhajte občerstviť v jednom z miestnych podnikov, ktoré ponúkajú tradičné domácky pripravené špeciality. Pri pohostinstve v srdci námestia sa nachádza aj relatívne nová atrakcia z roku 2004 – tzv. banícky orloj. Ide o drevenú skulptúru so sprievodným zvukom, predstavujúcu namáhavú prácu baníkov.

Špania Dolina je nielen miestom, kde sa kedysi ťažila meď, ale aj miestom, kde miestne ženy udržiavajú historickú tradíciu paličkovania povestných špaňodolinských čipiek. Tiež sa tu počas Slovenského národného povstania sformovala prvá partizánska skupina a partizánsky odboj. Na pohľad nenápadná, no historicky a pamiatkovo významná stredoslovenská dedinka turistom rozhodne má čo ponúknuť.

Foto: archív