Úvod ZO ZAHRANIČIA Spojené štáty majú pochybnosti o úspechu plánovanej ukrajinskej protiofenzívy

Spojené štáty majú pochybnosti o úspechu plánovanej ukrajinskej protiofenzívy

Foto: archív

Spojené štáty majú pochybnosti o tom, či plánovaná protiofenzíva ukrajinských síl prinesie výrazné zisky v boji proti ruským vojenským jednotkám. Ako napísal denník The Washington Post, podľa uniknutých dokumentov amerického rezortu obrany sa ukrajinskej armáde nemusí na jar podariť dosiahnuť veľké úspechy pri opätovnom dobývaní Rusmi obsadených území.

Dôvodom týchto obáv sú ťažkosti Ukrajincov pri zhromažďovaní dostatočného množstva munície, vybavenia či vojakov. Uniknuté americké dokumenty zo začiatku februára, ktorých pravosť zatiaľ nebola potvrdená, poukazujú na pochybnosti vlády vo Washingtone, čo sa týka ďalšieho vývoja vojny na Ukrajine.

Podľa politických pozorovateľov by mohli povzbudiť kritikov, aby USA a NATO väčšmi tlačili na diplomatické riešenie rusko-ukrajinského konfliktu. V spomenutých dokumentoch sa uvádza, že nie je pravdepodobné, že sa Ukrajine znova podarí získať také veľké územie, ako to dokázala vlani na jeseň na východe a juhu krajiny.

V rámci pripravovanej ukrajinskej protiofenzívy sa očakávajú pravdepodobne len „skromné územné zisky“. Dôvodom týchto obáv sú „výrazné deficity“ Ukrajiny v jej snahách o zvyšovanie počtu vojakov a vybavenia, ako aj predpokladaná odolnosť ruských obranných systémov.

Stratégiou Kyjeva je podľa uniknutých dokumentov opätovné dobytie oblastí na východe Ukrajiny a zároveň postup smerom na juh s cieľom prerušiť dopravné spojenie medzi Ruskom a Krymským polostrovom.

Dokumenty, ktoré majú pochádzať z amerických spravodajských služieb a týkajú sa najmä vojny na Ukrajine, už niekoľko týždňov cirkulujú na internete. Obsahujú tiež utajené informácie armády USA o Číne či Blízkom východe.