Úvod Veda & Tech Spojené štáty vyzvali Rusko na vývoj nového Sojuzu

Spojené štáty vyzvali Rusko na vývoj nového Sojuzu

Foto: archív

Rusko už dlhší čas zvažuje dať druhý život svojmu legendárnemu Sojuzu a využívať ho ako optimálnu kozmickú loď pri medzinárodných misiách na prieskum Mesiaca. Sojuz je možné modifikovať tak, že sa dokáže dostať na obežnú dráhu Mesiaca namiesto toho, aby ho jednoducho obletel.

Schopnosť poslať človeka na obežnú dráhu Mesiaca má pre Roskosmos veľký význam, keďže Sojuz dokáže pravidelne lietať na medzinárodnú obývanú stanicu pri Mesiaci, ktorú NASA s partnermi plánuje vybudovať do roku 2022.

Spojené štáty už Moskvu požiadali, aby vyvinula novú verziu kozmickej lode Sojuz schopnú dopraviť posádku na Mesiac a späť. Podľa šéfa Roskosmosu Dmitrija Rogozina tak chce Washington pravdepodobne aj naďalej využívať ruskú techniku pri letoch k vesmírnej stanici.

Pilotované lety k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, ktoré doteraz zaisťujú výhradne ruské Sojuzy, si pritom chcú v tomto roku po prvý raz naostro vyskúšať aj americké spoločnosti SpaceX a Boeing. Na výpravy na Mesiac pripravuje SpaceX novú, opakovane využiteľnú raketu BFR, s ktorou vraj bude možné kolonizovať aj Mars.

Foto: archív