Úvod ZO ZAHRANIČIA Správy západných médií o páchateľoch výbuchov na plynovodoch Nord Stream je dezinformačná...

Správy západných médií o páchateľoch výbuchov na plynovodoch Nord Stream je dezinformačná kampaň, tvrdí Moskva

Foto: archív

Moskva označila správy médií o útokoch na potrubia plynovodu Nord Stream za koordinované úsilie, ktoré má odkloniť pozornosť od skutočných páchateľov a objednávateľov sabotáže.

Denník New York Times napísal, že americkí predstavitelia získali nové informácie, naznačujúce, že za minuloročné výbuchy na plynovode Nord Stream je zodpovedná „proukrajinská skupina“. Ukrajina akúkoľvek účasť na útokoch popiera.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tieto správy označil za dezinformačnú kampaň.  „Tvorcovia týchto útokov chcú očividne odkloniť pozornosť iným smerom,” uviedol Peskov. Dodal, že ide o koordinovane vytváraný obsah médií.

„Ako môžu predstavitelia USA čokoľvek tvrdiť bez vyšetrovania?“ spýtal sa. Krajiny podieľajúce sa na prevádzke Nord Stream by podľa jeho slov mali trvať na urýchlenom a transparentnom vyšetrovaní. Zatiaľ nevysvetlenými explóziami boli vlani 26. septembra poškodené tri zo štyroch potrubí plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dne Baltského mora.

Plynovodom Nord Stream 1 v tom čase už plyn do Európy neprúdil pre rastúce napätie medzi Moskvou a Západom po začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajinu. Moskva zastavenie prevádzky zdôvodňovala potrebou údržby. Nord Stream 2 bol síce dokončený, pre vojnu na Ukrajine a protiruským sankciám však nebol spustený.