Úvod Z DOMOVA Nicholsonovej Jablko chce zabrániť prepadávaniu voličských hlasov

Nicholsonovej Jablko chce zabrániť prepadávaniu voličských hlasov

Lucia Ďuriš Nicholsonová. (Foto: archív)

Jablko je moderná stredová strana so silným sociálnym programom, predstavila svoj projekt zakladateľka a europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Ako informovala na mediálnom brífingu, za najdôležitejšiu reformu považuje vznikajúca strana štrukturálnu reformu regiónov.

„Jablko má jasnú víziu – návrat morálnosti, návrat rozumu, dodržiavanie dohôd, predpisov a záujem krajiny a občanov, ktorý má byť nadradený akýmkoľvek straníckym hádkam,“ načrtla Ďuriš Nicholsonová.

Pre rozvoj krajiny a regiónov sú podľa nej potrební politici s otvorenými mysľami, ktorí dokážu čeliť novodobým výzvam. Jablko je podľa nej jasne prozápadnou, proeurópskou stranou, ktorá vidí potenciál v mladých ľuďoch.

Databázu strany podľa Ďuriš Nicholsonovej tvorí okolo 180 ľudí. Súčasťou strany sú napríklad aj bývalí politici Jozef Mihál a Peter Ošváth. Sympatizanti dosiaľ vyzbierali približne päťtisíc podpisov na vznik strany.

Ako potvrdila, je otvorená rokovaniam o spájaní, chce zabrániť prepadávaniu hlasov. O spolupráci – zatiaľ neúspešne – rokovala s dočasne povereným premiérom a lídrom mimoparlamentnej strany Demokrati Eduardom Hegerom, lídrom mimoparlamentnej ODS Pavlom Mackom či s expremiérom Mikulášom Dzurindom, ktorý ohlásil projekt Modrí – Európske Slovensko.

Naopak, zakladateľka strany vylúčila spojenie s “extrémistami”, medzi ktorých zaradila aj zástupcov Smeru-SD, Republiky či ĽSNS. Odmieta aj spoluprácu s OĽaNO pod vedením Igora Matoviča. Nateraz označila za naivné a trúfalé vylučovať zo spolupráce Hlas-SD.