Úvod Politika Srbsko zaplatí Slovensku milióny eur, spláca dlhy za Kosovo

Srbsko zaplatí Slovensku milióny eur, spláca dlhy za Kosovo

Foto: archív

Srbsko naďalej spláca dlhy po svojej odpadlíckej provincii Kosovo. Tá v roku 2008 vyhlásila samostatnosť, Belehrad ju však stále považuje za neoddeliteľnú súčasť svojho územia. Splátkový kalendár na zvyšných 200 miliónov eur má Srbsko rozvrhnutý až do roku 2041. Veriteľom je aj Slovensko spolu s Českou republikou.

Srbský denník Večernje novosti s odkazom na informácie srbskej centrálnej banky uviedol, že Belehrad k 31. januáru 2019 splatil už 750 miliónov eur z kosovského dlhu a v najbližších 22 rokoch zaplatí veriteľom ďalších bezmála 200 miliónov eur.

Ide sa o dlhy, ktoré vznikli v 70. až 90. rokoch rokoch v časoch Juhoslávie, ktorá financie využívala na rozvoj svojho najchudobnejšieho regiónu. Stavali sa z nich cesty, železnice či energetické projekty.

Kosovo, ktoré v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť, sa k týmto dlhom nehlási. Belehrad, ktorý samostatnosť neuznáva a vedie proti nej diplomatický boj, sa však splácania nemôže zriecť, lebo podľa srbskej ústavy je provincia Kosovo a Metochia neoddeliteľnou súčasťou štátneho územia.

Splácanie kosovského dlhu má význam aj z hľadiska súčasnej právnej roztržky medzi Belehradom a Prištinou o vlastníctve niektorých kosovských podnikov vybudovaných v juhoslovanských dobách. V prvom rade ide o ťažobný a metalurgický kombinát Trepce v Kosovskej Mitrovici, na ktorýsi robia nárok obe strany.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a srbská premiérka Ana Brnabičová. (Foto: archív)

Necelých 14 miliónov eur zo zostávajúceho kosovského dlhu tvoril úver od vtedajšieho Československa. Vlani v decembri uzatvorila česká ministerka financií Alena Schillerová a jej srbský náprotivok Siniša Mali dohodu, podľa ktorej Belehrad v rámci vysporiadania celkového dlhu vzniknutého československými pôžičkami bývalej Juhoslávii zaplatí Česku 221,7 milióna korún (8,6 milióna eur).

Až 70 percent dlhu bude odpísaných. O vyrovnaní dlhu z čias Juhoslávie rokovali vlani v decembri aj premiér Peter Pellegrini so srbskou premiérkou Anou Brnabičovou. Na spoločnom rokovaní sa dohodli, že pripravia dohodu o vyrovnaní dlhu.

Pellegrini po rokovaní informoval, že preferuje jednorázové čiastočné splatenie. Suma by mala byť na úrovni šiestich miliónov eur a mala by byť použitá na podporu Slovákov žijúcich v zahraničí.  Ministerstvo financií pre Hospodárske noviny povedalo, že ešte nie je známy termín podpísania dohody o vyrovnaní dlhu. „Aktuálne sa finalizujú rokovania ohľadom textu medzivládnej dohody,“ tvrdí ministerstvo.