Úvod ZO ZAHRANIČIA Stotisíc ľudí v Glasgowe demonštrovalo za rýchlejšie riešenie klimatickej krízy

Stotisíc ľudí v Glasgowe demonštrovalo za rýchlejšie riešenie klimatickej krízy

Foto: archív

Desaťtisíce ľudí vyšli do ulíc škótskeho mesta Glasgow, aby vyjadrili svoju frustráciu z prístupu vedúcich politikov ku klimatickej kríze, ktorý je podľa aktivistov príliš pomalý a nedostatočne ambiciózny. Polícia očakávala, že sa demonštrácie zúčastní 50.000 ľudí. Organizátori však odhadli viac než 100.000 účastníkov, ktorí prišli aj napriek daždivému počasiu.

Pôvodne mala mať na akcii prejav aj švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová, nakoniec sa však rozhodla nevystúpiť, aj keď sa na pochode zúčastnila. Dala priestor iným rečníkom vrátane ugandskej aktivistky Vanessy Nakateovej. Thunbergová totiž už rečnila na predchádzajúcom proteste v Glasgowe, kde podrobila ostrej kritike klimatickú konferenciu OSN.

“Záleží od občanov, ľudí ako ja a vy, aby sme povstali a dožadovali sa činov. A keď to spravíme v dostatočne veľkom počte, naši lídri sa pohnú,“ povedala davu Nakateová. Medzitým v Glasgowe zasahovala polícia na ďalšom proteste, v rámci ktorého aktivisti zablokovali most. Účastníci sa navyše navzájom pripútali reťazou, ktorú policajti odstránili kliešťami.

Klimatický samit OSN (COP26) v Glasgowe sa koná od 31. októbra a potrvá do 12. novembra. Táto konferencia je považovaná za kľúčovú, lebo má stanoviť nové globálne ciele pre znižovanie emisií a obmedzenie tempa globálneho otepľovania.

Stále však existuje priepasť medzi opatreniami, ku ktorým sa krajiny zaviazali a tým, čo je potrebné pre udržanie nárastu globálnej priemernej teploty na hranici 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie. Ak túto hranicu ľudstvo prekročí, podľa niektorých odborníkov príde k nezvratným klimatickým zmenám, ktoré môžu poznačiť veľké časti planéty.

„Nie je nijakým tajomstvom, že COP26 je prepadák. Už to nie je klimatická konferencia, je to celosvetový festival greenwashingu,“ vyhlásila Thunbergová, pričom použila pojem, ktorý sa používa na označenie falošného predstierania opatrení v prospech životného prostredia.

Po celom svete sa podľa BBC konalo v rovnakom čase približne 300 podobných demonštrácií – v Južnej Kórei, Indonézii, Holandsku, Francúzku, Belgicku, Írsku, Dánsku, Švajčiarsku, Turecku, Keni, Austrálii, Kanade a ďalších krajinách.