Úvod Z DOMOVA Súd: Kočner a Zsuzsová sú nevinní. Dozvieme sa niekedy, kto objednal vraždu...

Súd: Kočner a Zsuzsová sú nevinní. Dozvieme sa niekedy, kto objednal vraždu Kuciaka a Kušnírovej?

Marián Kočner na súde. (Foto: archív)

Prípad, ktorý na Slovensku spôsobil politické zemetrasenie, sa prekvapivo zvrtol. Špecializovaný trestný súd v Pezinku vyniesol rozsudky v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podnikateľa Mariána Kočnera a jeho známu Alenu Zsuzsovú oslobodil. Spoluúčasť na vražde sa preukázala len v prípade Tomáša Szabóa, ktorý dostal trest 25 rokov väzenia.

Vo chvíli, keď už bolo zrejmé, že Kočner zo súdu odíde ako nevinný, odišli rodičia zavraždených mladých ľudí z pojednávacej miestnosti. „Sú vinní, som o tom presvedčená,“ vyhlásila pre denník SME matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová.

Sudcovia v Pezinku Kočnera odsúdili len za trestný čin nedovoleného ozbrojovania, za čo mu udelili peňažný trest päťtisíc eur a päť mesiacov väzenia. Kočner však nebol súdený iba v tejto kauze. Za falšovanie zmeniek v kauze TV Markíza v hodnote takmer 69 miliónov eur (1,75 miliardy korún) dostal vo februári trest 19 rokov za mrežami. Rozsudok však nie je právoplatný.

V prípade Kuciak sudcovia oslobodili aj Kočnerovu známu Zsuzsovú, obvinenú z toho, že mala objednávku vraždy odovzdať Zoltánovi Andruskóovi. Ten si najal bývalého policajného vyšetrovateľa Tomáša Szabóa, ktorý zabezpečil vykonávateľa vraždy – bývalého vojaka Miroslava Marčeka.

Toho súd v apríli poslal do väzenia na dvadsaťtri rokov. Za mrežami už skôr skončil tiež Andruskó. Zostávali už len Kočner, Zsuzsová a Szabó. Len posledne menovaný bol nakoniec odsúdený v súvislosti s kauzou. Za spoluúčasť na vražde oboch mladých ľudí a účasť na vražde podnikateľa Petra Molnára, ktorá sa stala súčasťou prípadu, si má odsedieť dvadsaťpäť rokov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal proti rozsudku senátu odvolanie. Sťažnosť podali aj zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic a zástupca poškodenej Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica.

Investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení 21. februára 2018. Do ich domu v obci Vel’ká Mača vtedy vošiel Marček a začal strieľať. Pôvodne mal zabiť len Kuciaka.

Kočner vo svojej záverečnej reči na súde v júli povedal, že mu Ján Kuciak nijakým spôsobom neprekážal. Ako pokračoval, Kuciak bol len jedným z mnohých novinárov, ktorí o ňom počas 25 rokov písali. Zavraždený novinár mu podľa neho venoval spolu deväť článkov na štyri rôzne témy, o nich však písali aj iné médiá. „Nie som svätec, ale nie som ani vrah,” vyhlásil Kočner.

Viaceré alternatívne médiá a blogeri už v minulosti vyjadrili názor, že vražda Kuciaka a jeho snúbenice mala “sakrálny charakter” a mala byť spúšťačom politickej zmeny na Slovensku.

Obete zločinu, ktorého skutočných objednávateľov zatiaľ nepoznáme. (Foto: Pavel Kapusta)

Niektorí analytici nevylúčili režírovanie prípadu tajnými službami a pripustili, že skutočných objednávateľov vraždy sa nikdy nepodarí vypátrať. Kočner mal byť podľa nich len “obetný baránok”, ktorému sa za asistencie mainstreamových médií vopred prisúdila vina za dvojnásobnú vraždu.

K napäto očakávanému rozsudku už sa vyjadrili aj slovenskí politici. „Vyzerá to, že evidentne strojcovia vraždy chcú spravodlivosti vykĺznuť z prstov. Verme, že si spravodlivosť na oboch počká,“ napísal na sociálnej sieti premiér Igor Matovič, ktorý sa ešte ako opozičný politik vyjadril, že „míľnik, ktorý sme dosiahli vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice, by mohol konečne spôsobiť návrat k svedomiu poslancov Smeru.“

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že ju verdikt šokoval. „Potrebujem pochopiť jeho odôvodnenie. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde.

Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu detí objednali a sprostredkovali,“ povedala hlava štátu pre denník SME.

Nová strana Hlas-SD, ktorú nedávno založil bývalý predseda vlády Peter Pellegrini, potom vo vyhlásení uviedla, že je potrebné verdikt súdu rešpektovať. Emócie, ktoré rozsudky vyvolávajú, podľa nej nemôže nahrádzať zodpovednosť súdov za ich rozhodnutia.

„Odsúdenie troch páchateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírová potvrdzuje, že tento ohavný skutok sa polícii podarilo objasniť. Je nevyhnutné, aby o verdikte súdu v takto spoločensky citlivej veci nebolo nijakých pochybností, preto bude Hlas-sociálna demokracia veľmi pozorne sledovať ďalší vývoj okolo tejto kauzy,“ uviedla strana.

Práve vražda oboch mladých ľudí vo svojom dôsledku dostala Pellegriniho do premiérskeho kresla. Potom, čo sa informácie o zločine dostali na verejnosť, vyšli do slovenských ulíc desaťtisíce ľudí. Tí protestovali nielen proti vražde novinára, ale aj proti prepojeniu mafie s politikmi, o ktorom v tejto súvilosti informovali väčšinové médiá.

Demonštrácie a sústredený tlak médií prinútili vtedajšieho premiéra a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica k rezignácii. Jeho vláda padla a na jeho post nastúpil jeho stranícky kolega Pellegrini. V marci vyhral voľby so  svojím hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti súčasný premiér Igor Matovič.

Súd nepreukázal vinu ani Alene Zsuzsovej. (Foto: archív)