Úvod ZO ZAHRANIČIA Belgický parlament vypočul zodpovedných činiteľov v prípade smrti Jozefa Chovanca

Belgický parlament vypočul zodpovedných činiteľov v prípade smrti Jozefa Chovanca

Reprofoto: archív

V belgickom federálnom parlamente boli predvolaní pred parlamentné výbory pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť súčasný flámsky premiér a bývalý minister vnútra Jan Jambon, bývalá šéfka belgickej polície a v súčasnosti šéfka Europolu Catherine De Bolleová, ako aj súčasný šéf federálnej polície Marc De Mesmaeker.

Všetci traja podali správu o prípade Slováka Jozefa Chovanca, ktorý zomrel vo februári 2018 po potýčke s políciou na letisku v meste Charleroi. Flámsky denník De Morgen na svojej webovej stránke uviedol, že ako prvý sa dostavil exminister Jambon.

Na úvod svojho vystúpenia prejavil sústrasť príbuzným Josefa Chovanca a vyjadril nádej, že sa celý prípad vyjasní. Zdôraznil, že síce nepozná detaily súdneho spisu, ale že to, čo vidieť na videzáberoch z cely na letisku je „neprípustné, nevysvetliteľné a hrozné“.

Na svoju obhajobu uviedol, že policajná správa, ktorá v tom čase – koncom februára 2018 – skončila na jeho stole „v žiadnom prípade“ neobsahovala zábery zachytávajúce násilné konanie policajtov. „Spis pred dva a pol rokmi vyzeral úplne inak,“ spresnil Jambon.

Denník De Morgen spresnil, že redakcia prvú policajnú správu videla a sú v nej iba veľmi stručne opísané udalosti v Chovancovej cele. Nie sú tam spomenuté zásadné podrobnosti a neobsahuje ani informácie o nacistickom pozdrave mladej policajtky v momente keď jej kolegovia násilím „upokojovali“ zraneného Chovanca. Ten uprostred nočného pobytu v cele predbežného opakovane búchal hlavou o mreže.

Jambon podľa vlastných slov ako minister vnútra nepochybil, lebo nemal k dispozícii informácie, ktoré by mohli vyvolať znepokojenie. Ani stretnutie s vtedajším veľvyslancom Slovenskej republiky mu neposkytlo také informácie, aby bol „znepokojený“ stavom vyšetrovania prípadu.

„Policajná správa vôbec nehovorí o strašných skutočnostiach, ktoré sme videli na kamerovom zázname,“ vysvetlil Jambon. V tom čase podľa neho nič neindikovalo, že by mal do prípadu zasiahnuť z pozície ministra vnútra. Nebol pritom ani oprávnenou osobou na začatie disciplinárneho konania, konštatoval.

Jambon už predtým pripustil, že urobil chybu v komunikácii s verejnosťou, keď najskôr vyhlásil, že o tomto prípade nič nevie. Zároveň však dodal, že ani on ako minister, ani jeho kabinet nijako nepochybili v prístupe ku spisu Jozefa Chovanca. Jan Jambon podľa vlastných slov preto nevidí dôvod, aby v spojitosti s celou kauzou odstúpil z postu flámskeho premiéra.