Úvod Z DOMOVA ŠÚKL eviduje 7904 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín, iba jedno sa...

ŠÚKL eviduje 7904 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín, iba jedno sa týka Sputnika V

Foto: Michaela Kolimárová

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) doteraz zaevidoval 7904 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 780 závažných. O týždennej štatistike hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19 informoval ústav na svojom webe.

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 400 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými závažnými nežiaducimi účinkami sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, prekolapsový stav, kolaps či náhla cievna mozgová príhoda.

V rámci vakcíny od spoločnosti Moderna išlo o 75 závažných, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými závažnými nežiaducimi účinkami boli okrem iných dočasná paralýza, vysoký krvný tlak, trombóza, kolaps, pľúcna embólia, náhla cievna mozgová príhoda.

Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 281 závažných nežiaducich účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu či infarkt myokardu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 18 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps a halucinácie. Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali len jedno závažné hlásenie, a to pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi.

ŠÚKL registruje dokopy štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca).

Celkovo bolo na území Slovenskej republiky podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií doteraz prvou dávkou zaočkovaných 2.288.240 osôb, druhou dávkou 2.022.852 osôb.