Úvod ZO ZAHRANIČIA Šojgu odmietol Zelenského zámery: Krym bol, je a bude ruský

Šojgu odmietol Zelenského zámery: Krym bol, je a bude ruský

Foto: archív

Ruský minister obrany Sergej Šojgu zopakoval, že Krymský polostrov „bol, je a bude“ ruským územím. Reagoval tak na slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý v interview opäť označil Krym za ukrajinské územie a prisľúbil, že Ukrajina ho získa späť. Šojgu vyhlásil, že „politici na Ukrajine prichádzajú a odchádzajú, ale Krym bol, je a bude ruský“.

Zelenskyj v rozhovore pre ukrajinský štátny televízny kanál Dom, ktorý vysiela aj na území odštiepeneckého Donbasu a Krymu, označil územie Krymského polostrova za ukrajinské a sľúbil, že nikdy nebude „ruským územím“.

Ďalej povedal, že Moskva „v budúcnosti oľutuje kroky podniknuté v súvislosti s Krymom“. Zelenskyj považuje Krym za „prvú zápalku“, ktorá“pravdepodobne na niekoľko ďalších generácií“ spôsobila zhoršenie vzťahov medzi Ukrajincami a Rusmi.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na Zelenského výroky zopakovalo, že „téma Krym je definitívne uzavretá“. „O príslušnosti Krymu k Ruskej federácii sa nediskutuje,“ vyhlásil na brífingu zástupca riaditeľa informačného a tlačového odboru ruského rezortu diplomacie Alexandr Bikantov, podľa ktorého sú vyjadrenia Zelenského k tejto uzavretej téme neseriózne.

Krymský polostrov sa stal subjektom Ruskej federácie na základe výsledkov referenda, ktoré sa uskutočnilo 16. marca 2014. Za jeho pripojenie k Rusku hlasovalo 96,77 percenta účastníkov plebiscitu.

Ruský prezident Vladimir Putin a krymskí predstavitelia podpísali 18. marca 2014 v moskovskom Kremli Zmluvu o prijatí Krymskej republiky a mesta Sevastopol ako dvoch samostatných subjektov do zväzku Ruskej federácie. Západ považuje referendum na Kryme za neplatné a neuznáva ho.

Polostrov sa stal súčasťou cárskeho Ruska, keď po rusko-tureckej vojne z rokov 1768 – 1874 získal nezávislosť. Dekrétom cárovnej Kataríny Veľkej z roku 1783 sa Krym stal súčasťou Tauridskej gubernie. Jeho význam vzrástol po roku 1791, keď Turci stratili v prospech Rusov väčšinu Čiernomoria.

V bývalom Sovietskom zväze bol Krym súčasťou Ruska do roku 1954, keď ho vtedajší prvý tajomník Komunistickej strany ZSSR Nikita Chruščov v rozpore s ústavnými normami pridelil pod ukrajinskú jurisdikciu ako dar. Krym zostal súčasťou Ukrajiny aj po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.